NVİDİA VE AMD TÜKETİCİ BİLGİSAYARLARI İÇİN ARM TABANLI CPU’LAR PLANLIYOR

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Intel’in hisseleri haberin ardından düşüşe geçti.

İleriye dönük: 2025’ten itibaren PC’lerde bir Arm devrimi yaşanabilir. Yeni bir rapora göre, Nvidia özellikle Windows’u çalıştırmak için tasarlanmış mimariye dayalı CPU’ları piyasaya sürmeyi planlarken, AMD de aynı yoldan gitmeyi planlıyor. Bu durum, iddialar nedeniyle hisse fiyatı %5 düşen Intel için endişe verici bir haber.Reuters’in ismini vermediği kaynaklar, halihazırda yapay zeka, HPC ve tüketici grafik kartı sektörlerine hakim olan Nvidia’nın portföyünü istemci Windows PC’ler için Arm tabanlı işlemcileri içerecek şekilde genişlettiğini söylüyor.AMD de Arm’ın tasarımlarına dayalı PC işlemcileri üretmeyi planlıyor. Team Red, x86 işlemci pazarından pay almak için Intel ile mücadele etmeye devam ediyor, ancak Chipzilla, Steam anket sonuçlarında rakibine karşı uzun süredir önemli bir liderliğe sahip.Raporda, Microsoft’un Qualcomm ile mevcut münhasırlık anlaşması gelecek yıl sona erdiğinde diğerlerini Arm tabanlı sistemler pazarına girmeye teşvik ettiği belirtiliyor. Microsoft, 2016 yılında tam Windows deneyimini Arm destekli cihazlara getirmek için bu şirketi seçmişti. D2D Advisory’nin CEO’su Jay Goldberg Reuters’a verdiği demeçte, “Microsoft 90’lı yıllardan Intel’e tekrar bağımlı olmak istemediğini, tek bir satıcıya bağımlı olmak istemediğini öğrendi” dedi. “Arm PC (çiplerinde) gerçekten yükselişe geçerse, Qualcomm’un tek tedarikçi olmasına asla izin vermeyeceklerdi.”

Nvidia, Arm tabanlı işlemcilerle ilgili pek çok deneyime sahip. Ürün yelpazesinde Grace-Hopper ve Grace CPU Super Chips bulunmaktadır. Ayrıca tablet ve telefonlara güç veren ve halen Nintendo Switch ve Nvidia Shield’de bulunan Tegra SoC de bulunmaktadır. Tegra’nın erken bir versiyonu Microsoft’un ilk Surface tableti Surface RT’de de kullanıldı, ancak cihaz hiçbir zaman çok fazla hayran kazanamadı ve bir yıl sonra üretimden kaldırıldı.

Bu arada AMD, Versal FPGA’ları gibi ürünlerinde Arm çekirdeklerini kullanıyor. Şirketin 2020 yılında Arm tabanlı bir Apple M1 rakibi üzerinde çalıştığı bile söyleniyordu.

Bu ayın başlarında Qualcomm, yaklaşmakta olan Snapdragon X SoC’lerinin bir tanıtımını dünyaya verdi. Kökleri Qualcomm’un 2021’de çip girişimi Nuvia’yı 1,4 milyar dolara satın almasına kadar uzanan bu ürünler, Apple’ın M serisi çiplerinin PC versiyonu olarak konumlandırılıyor. Bugün ilerleyen saatlerde başlayacak Snapdragon Zirvesi’nde Snapdragon X hakkında daha fazla bilgi edinmeyi bekliyoruz.

Apple, 2019 yılında Nuvia kurucu ortağı ve CEO’su Gerard Williams III’ü çalışanlarını kaçırmakla suçlayarak dava etmişti. Geçen yıl hem Nuvia hem de Qualcomm, Nuvia’nın satın alınmasının ardından lisans anlaşmalarının ihlali ve ticari marka ihlali iddiasıyla Arm tarafından dava edilmişti.

Apple’ın Intel’i bırakması ve kendi M serisi SoC’sini piyasaya sürmesi, Arm tabanlı dizüstü bilgisayarların neler yapabileceğine dair kamuoyu algısını değiştirdi. Intel’in mobil çipleri, performans ve pil ömrünün öldürücü kombinasyonunu sunmakta zorlandı ve bu da diğer şirketlerin Cupertino’nun tacını çalması ya da en azından birkaç yıl içinde ona meydan okuması için kapıyı açık bıraktı.

Kaynak: techspot.com

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.