REGAİP KANDİLİ MESAJLARI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

YALOVA İL MÜFTÜSÜ MUSTAFA ÜSKÜLÜPLÜ ÜÇ AYLAR VE REGAİB  KANDİLİ MESAJI

 

mustafa-üskülüplüİslam kültüründe Üç Aylar diye bilinen,  Kameri aylardan Recep, Şaban ve Ramazan ayları; arınma, bağışlanma ve ibadette yoğunlaşma aylarıdır. Recep ayının ilk Cuma gecesi  Allah-ü Teala’nın kullarına bol bağış, ihsan ve lütufta bulunduğu Regaib Kandili, Recep ayının 27 nci gecesi Mirac Gecesi, Şaban ayının 15’inci gecesinin Berat Kandili ve onbir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif ve Kadir Gecesi bu ayların içinde bulunmaktadır.

 

            Alemlere rahmet olarak gönderilen sevgili Peygamberimiz (sav)Recep Ayına girdiğinde “Allahım; Receb ve Şabanı bizim için bereketli eyle, bizi Ramazan ayına kavuştur”  diyerek dua ettiği ve bizim de dua etmemizi istediği hadislerde bildirilmektedir. Yüce Mevla, bugünlerde kendisinin engin rahmetine iltica eden, kullarının özde yakarışlarına af ve mağfireti ile muamele edecektir.

 

            30 Nisan Çarşamba günü Recep ayı ile birlikte üç aylara kavuşmuş bulunmaktayız. Bu aylar barış aylarıdır. Bu aylarda yapılan tövbe ve dualar, kılınan namazlar, tutulan oruçlar, insanlara ve bütün mahlukata karşı gösterilen güzel duygular, yapılan hayır ve hasenatlarla Ramazan ayına hazırlık Recep ayıyla başlar hale gelmiştir.

 

01 Mayıs Perşembeyi Cumaya bağlayan gece ise Recep ayının ilk Cuma gecesi olan mübarek Regaib Kandilidir.  Regaib; çok bağış ve bol ihsan anlamına gelmektedir. Bu kandille birlikte üç aylar diye bilinen bereketli mevsimi yaşamaya Yüce Allah’ın lütfuyla başlamış bulunmaktayız.

 

            Bu günler, dini duyguların yoğunlaştığı, ilahi rahmetin dolup taştığı, merhamet, dostluk ve kardeşliğin geliştiği, yardımlaşma ve hayır duygularının arttığı bir mevsimdir. Bu aylar ve bu aylarda bulunan kandiller, geçmişimizin muhasebesini yaparak geleceğe hazır olmanın tedbirlerini almak için önemli fırsatlardır. Yüce Allah’ın bizlere verdiği bütün nimetlere karşı şükretmeliyiz. Hoşgörü ortamı içinde birlik ve beraberliğimizin artması, nifakın, ayrılığın, bozgunculuğun hiç olmaması için   gayret göstermeliyiz.

 

            Başta anne ve babalarımız olmak üzere büyüklerimizin hal ve hatırlarını sorarak onların Kandillerini tebrik edelim. Her yaştan eş, dost, akraba ve komşularımızla kandilleşelim. Muhtaçların, yetimlerin başlarını okşayalım. Geçmişlerimize dua ederek onların ruhlarını şâd edelim.

           

Bu duygularla Üç Aylarınızı ve Regaib Kandilinizi tebrik eder,  rahmet ve mağfiret ayları olan  bu ayların ve gecelerin İlimize, Ülkemize, İslam alemine ve insanlığa  hayırlar getirmesini Cenab-ı Allahtan niyaz ederim.

 

 

“HEMŞERİLERİMİZİN VE TÜM İSLAM ALEMİNİN MÜBAREK REGAİP KANDİL’İNİ KUTLUYORUM”

 

vefa salmanCHP Yalova Belediye Başkan Adayı Vefa Salman, Regaip Kandili dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı. “Rahmet ve merhamet kapılarının açıldığı, manevi duyguların en üst seviyede yaşandığı bir kandil gününe daha ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diyen Başkan Salman, mesajında şu ifadelere yer verdi;

 

“Regaip, herhangi bir şeyi istemek, arzu duymak, meyletmek, bu emeller doğrultusunda çaba sarf etmek demektir. İşte bu sebeple Regaip Kandil’inde de diğer dini özel gecelerimizde olduğu gibi manevi arzu ve çabalarımız en üst seviyede olmalıdır. Üç ayların müjdecisi bu mübarek günde ibadetimizi yaparken varsa kırgınlıklarımızı mutlaka bir tarafa itmeliyiz. 

 

Bu duygu ve düşüncelerle bizlere üç ayları müjdeleyen, rahmeti ve bereketi bol olan bu özel ve mübarek günün sevgi, barış ve kardeşlik duygularımızı arttırmasını diliyor, hemşerilerimizin ve tüm İslam aleminin Mübarek Regaip Kandil’ini kutluyorum” 

 

REGAİP KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN..

 

ömer-aslan-320Yalova Belediye Başkan Vekili Ömer Aslan, Regaip Kandili dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı. Yalova halkının ve tüm İslam âleminin kandilini kutlayan Yalova Belediye Başkan Vekili Ömer Aslan, mesajında şu ifadelere yer verdi;

 

“Mübarek üç ayların başlangıcını müjdeleyen Regaip Kandili’ne ulaşmanın mutluluğu içerisindeyiz. Öncelikle bu anlamlı günün hepimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Dinimizde önem taşıyan bu özel gün ve geceler maneviyatımızın güçlenmesine vesile oluyor. Bu güzel geceler, insanlarımız arasında kardeşlik ve sevgi duygularının kök salıp gelişmesine vesile olmalıdır. Dayanışma, yardımlaşma ve şefkat duygularının öne çıktığı bu günleri iyi değerlendirerek, manevi ikliminden yararlanmalıyız. Bu duygu ve düşüncelerle Regaip Kandili’nin hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, tüm halkımıza sağlıklı ve huzurlu günler diliyorum”

 

DR. METİN ORAL: MÜBAREK ÜÇ AYLAR KUTLU OLSUN

 

Metin OralAltınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Ramazan ayının habercisi, dört kandili içinde barındıran mübarek üç ayların tüm Müslümanlığa ve İnsanlığa hayırlara vesile olmasını diledi.

 

Müslümanların Üç Ayları iyi değerlendirmesi gerektiğini söyleyen Başkan Oral, 1 Mayıs 2014 Perşembe günü kutlanacak olan Regaip Kandili’nin de hayırlara vesile olmasını diledi.

 

Recep, Şaban ve Ramazan aylarının inananlar için çok büyük fırsat kapıları olduğunu vurgulayan Başkan Oral, “Kul, Regaib gecesinde tövbe ile günahlarından arınır ve Allah’ın sevgili bir kulu olma yoluna girer. Çünkü Allah temizlenenleri ve tövbe edenleri sevdiğini Kur’an da ilan etmiştir.

 

Miraç gecesinde kul, Allah’a yükselmenin şuuruna erme çabasıyla kullukta yükseldikçe yükselmeye çalışır, tövbe eder, kulluk eder, ihsan eder ve ihsan olunur.

 

Beraat gecesiyle cehennemden, azaptan ve sorgulanmaktan beraatını alır. Nihayet Kadir gecesinde tüm ömürlük günahlarından arınarak, ahiret aleminde hesabı takiben sağdan aldığı amel defteriyle ebedi saadeti kazanma sevincinin dünyadaki küçük bir örneğini Ramazan Bayramı günlerinde manen tatma imkanı bulur” dedi.

 

BARBAROS BİNİCİOĞLU REGAİP KANDİL MESAJI

Barbaros_Binicioğlu-web

“Regaip, herhangi bir şeyi istemek, arzu duymak, meyletmek, bu emeller doğrultusunda çaba sarf etmek demektir. Regaip Kandili ise her türlü arzu ve isteklerimizi, rağbetlerimizi iyiye, doğruya, güzele, faydalı olana, hakka ve hakikate, Rabbimize yöneltmek, bütün işlerimizi Cenab-ı Hakk’ın rızasına uygun hâle getirme çabasıdır.

 

Bu mübarek geceyi ve üç ayları fırsat bilerek ibadetlerimizi, dualarımızı, tövbelerimizi daha çok yapmalı, aramızdaki kırgınlıkları bertaraf etmeli, elimizi ve gönlümüzü uzanabileceğimiz herkese açmalıyız.

Yüce dinimizin bizden istediği sevgi ve gönül huzuru ortamının kurulmasına, kardeşlik ve beraberliğimizin güçlenmesine insani ve ahlaki meziyetlerimizin daha da güçlenmesine gayret göstermeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle Müslümanlara üç ayları müjdeleyen, rahmeti ve bereketi bol olan bu özel ve mübarek gecenin sevgi, barış ve kardeşlik duygularımızı arttırmasını diler, hemşerilerimizin ve tüm İslam âleminin Mübarek Regaip Kandilini kutlarım”

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.