SASBÜD ARGE ve UYGULAMA PROJESİNDE İMZA TÖRENİ

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ile Saksılı Süs Bitkileri Üreticileri Derneği (SASBÜD) arasında Güdümlü Proje Desteği ‘Süs bitkileri araştırma, geliştirme ve uygulama projesi’ kapsamında Yalova Garden A.Ş. içerisindeki Bahçem kafeteryada imza töreni gerçekleştirildi.

 

İmza törenine, Yalova Valisi Esengül Civelek, Yalova AK Parti Milletvekili Temel Coşkun, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Yalova AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak, YTSO Başkanı Tahsin Becan, Yalova Garden Garden Aş. Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Okul, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Fatih Akbulut ve Yalova Garden Aş. Yönetim Kurulu üyeleri katılım sağladı.

 

 

Açılış konuşmasını yapan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Fatih Akbulut, ‘’Yalova’da kendi dinamikleri ile oluşan ve iyi bir doğal kümelenme örneği olan süs bitkileri sektörünü desteklemek amaçlı Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından uzun süredir çalışmalar sürdürülmektedir.  Öncelikle 2013 yılı Doğrudan Faaliyet Desteği programında ‘Saksılı Süs Bitkileri Üreticileri Derneği’nin (SASBÜD) ‘’Yalova Süs Bitkileri Test Laboratuarı ve Makine Parkı Fizilibilite Raporu’’ projesine ajansımız destek vermiştir. Fizilibilite raporunun sonuçları doğrultusunda SASBÜD’ün hazırlanmış olduğu, 4.008,469,94 TL bütçeli ‘’Süs bitkileri araştırma, geliştirme ve uygulama projesine ’’ ajansımız tarafından güdümlü projeye destek programı kapsamında 3 milyon TL tutarında hibe desteği sağlanmasına karar verilmiştir. Uygulama süresi 24 ay olan projenin hayata geçirilmesine bugün ( 12.07. 2014) tarihinde imza edilecek sözleşme ile başlanacaktır.

 

SASBÜD-MARKA-İMZA-TÖRENİ-3

 

Proje kapsamında Yalova ve bölgemizde tüm sektörün ihtiyaçlarına yönelik olarak Saksılı Süs Bitkiler Üreticileri Derneği;

 

 

1.Yetiştirilen ürünlerin aynı kalite ve standartta olması adına makine ve ekipmanların teminine ve makine parkuru alanının onarım ve tadilatına,

 

 

2. Hastalıklı ve zararlı hasarını minimuma indirmek amacıya test ve analiz laboratuarının kurulmasına,

 

 

3. Dünyada az Türkiye’de ise hiç örneği bulunmayan bitki marketi kültürünü bölgeye kazandırabilmek için bitki marketi yapımına,

 

 

4. Bölgedeki yeni kültür çalışmalarına desteklemek ve adaptasyonlarını sağlamak adına Arge serası yapımına, ilişki süreçleri yürütülecektir’’ dedi.

 

 

Akbulut sözlerini şöyle sürdürdü;

 

 

‘’Kalkınma Banası tarafında hazırlanan fizibilite raporunun sonuçlarına göre gerçekleştirilecek projenin ekonomik ömrü 15 yıl olarak öngörülmüş, projenin geri ödeme süresi 5 yıl 1 ay tespit edilmiştir. Yatırımın faydalı ömrü boyunca sağlayacağı nakit girişlerinin bugünkü değerinin yatırım harcamalarının bugünkü değerine oranlamasıyla elde edilen fayda/masraf oranı ise 4.7’dir. Bu proje kapsamında aktarılacak kaynak miktarıyla birlikte Yalova’ya 4 yıl içerisinde ajansımızın sağladığı hibe desteği 8 milyon TL’ye yaklaşmaktadır. Bu tutar Yalova’daki kurumlardan ajansımız kaynaklarına aktarılan tutarın 7 katından fazladır’’.

 

 

Yalova Valisi Esengül Civelek, ‘’Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ile Saksılı Süs Bitkileri Üreticileri Derneği (SASBÜD) arasında Güdümlü Proje Desteği, Süs bitkileri araştırma, geliştirme ve uygulama projesinin imza törenini gerçekleştirmek için bir araya geldik. İlimiz Süs Bitkileri konusunda önemli bir yere sahip. Üreticiler, ilimize yoğunlaşmış durumda. İlimize bu konuda yapılacak yatırımlarda bizler için çok önemlidir. Çiçekçilik sektörü ilimizin coğrafi konumu uygun iklim şartları, gerek iç, gerekse dış pazarlara olan yakınlığımız yüksek katma değer yaratan, büyük ticari potansiyele sahip sektörde bizi cazip kılıyor. Her geçen yıl iç ve dış süs bitkileri artıyor. Bundan böyle bu artış daha da hızlanacak. Nedeni ise, Yalova Garden Aş. Tigem’in 1541 dönüm arazisini 30 yıllığına kiralamış durumda. Bu 1541 dönümlük arazisi üzerinde süs bitkileri devam edecek. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanılan bölgesel süs bitkileri yetiştiriliciği, ticaret hacmini yükseltecek. İlimize, bölgemize turizm ve tanıtma anlamında da katkı sağlayacak olan bu projenin hayırlı olmasını diliyorum’’.

 

 

Garden Aş. Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Okul, ‘Saksılı Süs Bitkileri Derneği’nin 20. Yılını kutluyoruz. 1994 yılında kuruldu. Türkiye’de kurulan süs bitkileri derneğinin en eski derneğiyiz. 20 yıldır da dernek çok güzel organizasyonlara imza attı. Bu projede emeği geçen herkes burada. Doğu Marka Kalkınma Ajansı tarihinde en büyük verilmiş rakam bu projede. Yapılan projenin ne kadar doğruluğa dayalı olduğunun bir göstergesidir’ .

 

 

Konuşmaların ardından uygulama süresi 24 ay olan projenin hayata geçirilmesinde, Yalova Valisi Esengül Civelek ve Garden Aş. Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Okul imza attılar.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.