TEMA VAKFI 30. KURULUŞ YILINI KUTLADI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Yalova İl Temsilciliği, TEMA Vakfı’nın kuruluşunun 30. Yılı kutlamaları kapsamında üçüncü etkinliğini Yalova Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlediği programla kutladı.

Vakfın tanıtımı ve kutlama programına il protokolünden; Vali Muammer Erol, TEMA Vakfı Yalova İl Temsilcisi Arzu Demir, İl Genel Meclis Başkanı Hasan Soygüzel, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Yılmaz Boz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Şeref Tali, Yalova Barosu Başkanı Elif Turnacı Çavuş, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Selahattin Aras, MAG-DER Başkanı Sabri Karaçam, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Yalova Şube Başkanı Leyla Keğaz, Yalova Kanser Hastaları Derkeği Başkanı Sibel Beyosmanoğlu, Birlikte Kanserle Mücadele Derneği Yönetimi başta olmak üzere Yalova TEMA ilçe ve mahalle temsilcileri ile gönüllüler katıldı.

Programda ilk olarak TEMA Vakfı’nın Kurucusu Toprak Dede Hayrettin Karaca’nın, tüm insanlara nasihatte bulunduğu videolar izletildi. Ardından Hayrettin Karaca’nın torunu Yeşne İren Karaca’nın, dedesiyle olan anılarını anlattığı videonun gösterimi yapıldı. 

“DOĞAL VARLIKLARA HAVAYA, SUYA, TOPRAĞA SAHİP ÇIKMANIN DERDİNDEYİZ”

TEMA Vakfı Yalova İl Temsilcisi Arzu Demir, açılış konuşması yaparak Yalova’da gerçekleştirdikleri faaliyetleri sunum eşliğinde anlattı. Demir konuşmasında; “Türkiye Erozyonla Mücadele ve Ağaçlandırma Vakfı kısa adı TEMA olan Vakfımız, başta toprak olmak üzere doğal varlıkları korumak, ormanların çoğalmasını sağlamak ve insanları bilgilendirmek için çalışan gönüllü bir sivil toplum örgütüdür. Vakfımızın 30. yaşı bizim gibi tüm Türkiye’de birbirinden harika etkinlikler ile kutlanıyor. Bizler de Atatürk’ün benim kentim dediği Yalova’da düzenlediğimiz her biri birbirinden farklı etkinlikler ile hem Atatürk’e hem de Hayrettin Karaca’ya layık olmaya gayret ediyoruz. Biliyoruz ki, bizleri izliyorlar. Bizler Atatürk ve yüce Türk milletinin vatan yaptığı bu topraklarda umut yeşertmeye devam edeceğiz.

Vakfımızın amacı; sürdürülebilir yaşam ilkesiyle başta topraklarımız olmak üzere tüm doğal varlıkların korunması için bilim temelli çalışan, topraktan gelen toplumsal barışa inanan, halkla bütünleşen, ülkenin ve dünyanın geleceğinde söz sahibi olan, gönüllü, bilinçli, öncü, uluslararası ve muteber bir sivil toplum kuruluşu olmaktır. Merkezi İstanbul’da bulunan ama kuruluşunun temelleri 11 Eylül 1992 yılında Yalova’da atılan TEMA Vakfı, tüm Türkiye’de bizim gibi bir milyonu aşkın gönüllüsü ile doğa aşığı yarının teminatı çocuklar için çalışan bir sivil toplum örgütüdür. Doğal varlıklara havaya, suya, toprağa sahip çıkmanın ve korumanın yaşı yoktur. Daha yaşanabilir bir gelecek için Yalova’da yaşayan herkes TEMA Vakfı’na gönüllü olarak destek olmalıdır dedi.”   

“MANYAK HOCA”’DAN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE ADİL YAŞAM SUNUMU

Demir’in ardından Sosyal Girişimci ve TEMA Gönüllüsü olan TEDx konuşmacısı Tanfer Dinler, “İklim Değişikliği ve Adil Yaşam” sunumu gerçekleştirdi. Dinler katılımcılara, suyun, toprağın, tarımın ve en önemlisi ekolojik dengeyi korumanın önemini anlattı. Beyaz Nokta Gelişim Vakfı Başkanı ve BNGV Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Necati Saygılı da söz alarak Tema Yalova İl Temsilciliği ile birlikte projeler gerçekleştirmek istediklerinden sözetti.

Sunumların ardından Yalova TEMA yönetimi tarafından, kendilerine destek veren il protokolüne teşekkür belgeleri takdim edildi. BİKAMDER Yönetimi de İl temsilcisi Arzu Demir’e yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı çiçek takdim etti.

“ELİMİZDEN NE GELİYORSA YAPARIZ”

Belge takdimi sırasından konuşan Vali Muammer Erol, TEMA Vakfı’nın çalışmalarına her zaman destek olacaklarını belirterek, Hayrettin Karaca’nın mirası olan Karaca Arboretum’un sadece Yalova’da değil tüm Türkiye’de tanıtılması ve daha fazla değer görmesi gereken eşsiz bir değer olduğunu ifade etti.  Muammer Erol, yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi: “Karaca Arboretumun devamlılığın sağlanması adına herkesin yapacağı çok şey var. Karaca Arboretumun mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yer olduğunu düşünüyorum. Oranın farkına, FAS’ta gezdiğim bir arboretum müzesinden sonra vardım. Karaca Arboretumun 5’te 1’i etmez. Karaca Arboretum iyi anlatılırsa ve işlenirse hak ettiği değeri görecektir. Oranın turizm açısından hareketlenmesi için ne gerekiyorsa üstümüze düşen ne varsa yapmaya hazırım. Orada her Yalovalının bir sorumluluğu bulunuyor. Ben mümkün olduğu kadar misafirlerimizi oraya yönlendirmeye çalışıyorum. Oranın geleceğe aktarılması için elimizden ne geliyorsa yapacağız” ifadelerine yer verdi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.