TERSAN TERSANESİ’NDE İLKLER DEVAM EDİYOR

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Tersan Tersanesi’nde Norveç’li Fjord1 firması için inşa edilen akü enerjili Gloppefjord isimli feribot düzenlenen törenle denize indirildi.

 

Norveç’li Multi-Maritime firması tarafından iki adet kardeş gemi olarak tasarlanan feribotlardan ilki Tersan Tersanesi’nde düzenlenen törenle denize indirilirken, diğer feribotun yapımı ise devam ediyor.

 

 

100 AKÜ ENERJİSİ İLE ÇALIŞACAK

 

Gemi indirme törenine; AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya öztabak, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Tersan tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Osman Nurettin Paksu, Tersan tersanesi Yönetim Kurulu üyeleri Mehmet Gazioğlu ve Engin Oktay ile davetliler katıldı.

 

Yapımı Tersan Tersanesi’nde tamamlanan ve işletme hakları Norveç’in en büyük lojistik firmalarından biri olan Fjord1’de bulunan feribotlar, Norveç’in Ande – Lote iskeleleri arasındaki hatta çalışacak.

 

Gemilerin en büyük özelliği yüzde 100 akü enerjisi ile çalışacak olması. Aküsünde depolanan enerji ile seyir ettikten sonra hem Anda hem de Lote iskelelerindeki şarj istasyonlarında tekrar enerji depolayacak ve bu enerji güvenli bir şekilde karşı kıyıya geçmesine yetecek ve gemideki diğer elektrik yüklerini de karşılayacak.

 

Norveç’in egzoz gazları salınımını azaltmak amacı ile başlattığı bu tip yeni feribot ihaleleri önümüzdeki yıllarda artarak devam edecek. Geminin iniş kurdelesini Fjord1’in Türkiye denetim ekibi müdürü Frode Bekkenes kesti.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.