ÜRETİCİLERE ZEYTİNDE BUDAMA EĞİTİMİ YAPILDI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Altınova Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve Altınova Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle yapılan zeytin budama eğitimime, zeytin üreticileri ile zeytin bahçelerinde budama işi yapan vatandaşlar katıldı.

 

Üreticilere eğitim vermek üzere Altınova’ya gelen İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü uzmanları Yüksek Ziraat Mühendisleri Murat Özaltaş ve Mehmet Ulaş, Altınova Kaymakamı Zafer Engin’ i makamında ziyaret ettiler ve yapılacak çalışmayla ilgili bilgi verdiler.

 

 

BİR HAFTA SÜRDÜ

 

Kaymakam Zafer Engin, Altınovalı üreticilerin yeni bilgi ve gelişen teknolojiyi yakından takip ettiğini, yapılan her eğitimin ekonomiye katma değer yarattığı için çok değerli olduğunu ifade etti. Bir hafta süren eğitim, teorik ve uygulamalı olarak iki aşamada yapıldı. Sınıfta yapılan teorik derslerde; Zeytinciliğin Tarihi, Zeytin Ağacının Özellikleri, Zeytin Çeşitleri, Zeytinde Hastalık ve Zararlılar, Zeytin Hasadı ve Depolaması, Sofralık Zeytin Yapımı, Zeytinyağı İmalatı konularında bilgi verildi. Uygulama kısmında ise; ilçedeki zeytin bahçelerinde interaktif budama yapılarak, budama yöntemleri ve en ideal budama şekilleri anlatıldı.

 

 

FESTİVALE KATILACAKLAR

 

Eğitime katılan üreticiler, eğitimin çok faydalı geçtiğini, yetiştiricilik hususunda bilgilerini tazeleme ve yeni teknolojileri tanıma fırsatı bulduklarını ifade ettiler.

 

Eğitim boyunca ders ve uygulamaları aksatmadan takip eden üreticilere teşekkür eden Altınova Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mesut Ünal, eğitime katılan üreticilerle birlikte, 2018 yılı Kasım ayında Ayvalık’ta düzenlenecek olan Zeytincilik Festivaline katılacaklarını bildirdi.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.