VALİ DR. HÜLYA KAYA’DAN 10 ARALIK İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Vali Dr. Hülya Kaya mesajında; “10 Aralık 1948 tarihinde insanlık haklarına ve temel özgürlüklere dair yayımlanan İnsan Hakları Beyannamesi’nin kabul edilmesinin 75. yılına Gazze’de yaşanan insanlık dışı savaşın gölgesinde giriyoruz. Kadim tarihimiz boyunca aziz milletimiz nerede bir zulüm olsa karşısında durdu, nerede bir mazlum varsa dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin yanında oldu ve elinden tuttu, sessiz çığlıkların sesi oldu. Bugün Filistin’de sistematik bir şekilde soykırıma tabi tutulan Gazzeliler için de aynı duyarlılıkla sesimizi yükseltiyor ve uluslararası platformlarda mücadelemizi sürdürüyoruz. Çünkü bizce bu mücadele, sadece bir coğrafyanın değil, tüm insanlığın ortak sorumluluğundadır.

Özellikle İnsan Hakları Günü’nde Gazze’den bahsetmek ve Gazze’deki acı gerçekle yüzleşmek zorundayız. Masum insanların yaşadığı bu topraklarda, temel haklar ve özgürlükler göz ardı edilmekte, insanın en temel hakkı olan yaşam hakkı gasp edilmektedir. Hiçbir ayrım gözetmeksizin sivil halk kadın ve çocuklar başta olmak üzere katledilmekte, türlü savaş suçları işlenmektedir.

Dünyanın her yerinde vicdanlı insanlar Gazze için, “Adalet ve insanlık için” bir araya gelerek; bu zulmün sahiplerine çocuk, genç, yaşlı hep birlikte dur diyorlar. Her geçen gün Gazze için, dünya çapında barış ve adalet için bir araya gelenlerin sayısı artarken zalimlerinde zulmü artarak devam etmekte. Dünya belki de ilk defa bu kadar tek yürek olarak Gazze de yaşanan soykırıma karşı duruyor. Bu hepimize umut veriyor, başkasının temel hak ve özgürlüklerine saygı duyan ve onlar için mücadele eden dünya insanları, verdikleri bu onurlu mücadelede övgünün en büyüğünü hak ediyor. Bu karşı duruşumuzu elbette ki sadece kelimelerle değil, eylemlerle de desteklemeliyiz. İnsan hakları evrenseldir ve yalnızca belli bir bölge veya etnik gruba ait değildir.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde, insanın en temel hakkı olan yaşama hakkının elinden alınmadığı, yaşanan tüm zulümlerin son bulduğu; çocukların sokaklarda mutlulukla koşup oynadığı, insanların işlerine güvenle gittiği, annelerin evlatlarına sarılıp uyuduğu gecenin sabahına sağ salim uyanabildiği, tüm insanların insanlık onuruna yaraşır bir hayat sürdüğü ve haklarına saygı duyulduğu bir dünya diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.