YABANCI DİLDEKİ TABELALAR İÇİN TEBLİGATLAR YAPILIYOR

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Yalova Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, şehir genelinde Arapça tabelalara yönelik denetimler gerçekleştiriyor.

Başkan Mehmet Gürel’in talimatları doğrultusunda, işyeri tabelalarının ilan reklam yönetmenliğine uygun olup olmadığı kontrol ediliyor.

Denetimler ve Uyarılar

Yapılan denetimlerde işyeri tabelalarının ilan reklam yönetmenliğine uygun olup olmadığı titizlikle inceleniyor. Özellikle yabancı bir dilde iletilen tanıtım ve reklam yazılarının yanında Türkçe tercümenin bulunma zorunluluğuna dikkat ediliyor. Türkçe tercümenin açık, anlaşılır ve net bir şekilde yer alması esas kabul ediliyor.

İşyerlerine tebligatta bulunularak, ilan reklam yönetmenliğine uygun olmayan tabelaların 7 iş günü içerisinde düzeltilmesi isteniyor. Eğer işyerleri belirtilen süre içerisinde gerekli düzenlemeleri yapmazsa, zabıta müdürlüğü tabelaların söküm işlemlerini gerçekleştirecek.

Toplum Bilincini Artırma Çabası

Bu denetimlerle, şehirdeki tabelaların düzenli ve anlaşılır olması sağlanarak, vatandaşların bilgilendirilmesi amaçlanıyor. Yabancı dilde yazılan ifadelerin yanında Türkçe tercümenin bulunması, hem işyeri sahiplerinin hem de vatandaşların haklarını koruma adına önem taşıyor. Yalova Belediyesi, bu çalışmalarla şehirdeki görsel düzeni ve bilinçli kullanımı desteklemeye devam ediyor. 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.