YALOVA BELEDİYESİ DAVASINDA CEZALAR VERİLDİ

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Yalova Belediyesinde, 23.000.000 TL üzerindeki zimmet davasında mahkeme kararını açıkladı.

Yalova Belediyesi davasında aralarında, Yalova eski Belediye başkanları Vefa Salman, Yakup Bilgin Koçal, eski başkan yardımcısı Halit Güleç, olmak üzere 38 sanıklı Yolsuzluk ve Zimmete Para Geçirme iddiası ile 4 senedir yargılanıyordu.

2020 yılından önce Yalova Belediyesi Yolsuzluk ve Zimmete Para Geçirme olayı yaşanırken, açılan dava 2. Ağır Ceza Mahkemesinde devam ediyordu.

Bugün yapılan son duruşmada Savcı, Yolsuzluk ve Zimmete Para Geçirme, evrakta sahtecilik davasında imzası bulunan başta Kamu çalışanları ve diğer kişilerin cezalandırılmasını talep etti.

ESKİ BAŞKANLARDA CEZA ALDI

Mahkeme heyeti eski Belediye Başkanı Vefa Salman’a 1 yıl 8 ay, eski Belediye Başkanı Yakup Koçal’a ise 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.


38 sanıktan 18’nin hapis cezası aldığı davada, Müteahhit Bekir Bilgi’ye 20 yıl 6 ay, dönemin başkan yardımcısı Halit Güleç’e ise 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Mali Hizmetler çalışanı Reşat Elgin’i toplam 45 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı.


Yalova Belediyesi’ndeki yolsuzluk soruşturması çerçevesinde 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme heyeti kararını açıkladı. Davaya eski başkanlar Vefa Salman, Yakup Koçal katılmazken diğer sanıklar ve avukatları duruşmada hazır bulundu.

VEFA SALMAN VE YAKUP BİLGİN KOÇAL CEZA ALDI

Mahkeme heyeti, eski başkanlar Vefa Salman ve Yakup Koçal hakkında nitelikli zimmet suçunda beraat kararı verdi.

Heyet sanıklardan Vefa Salman’a Denetim görevini ihmal ederek, zimmet suçunun işlenmesine imkan sağlama suçundan 1 yıl 8 ay, Yakup Koçal’ı ise 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı.


Dönemin belediye başkan yardımcısı Halit Güleç hakkında ise Denetim görevini ihmal ederek, zimmet suçunun işlenmesine imkan sağlama suçundan 2 yıl 1 ay, irtikap (kamu görevi sebebiyle kendisine sağlanan nüfuzu kötüye kullanmak ) suçundan ise 4 yıl 2 ay olmak üzere toplam 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.


1 NUMARALI SANIĞA 45 YIL HAPİS VE TUTUKLAMA


Davada sanık ve avukatlar savcı mütalaasına karşı savunmaları gerçekleştirdi. Sanık ve avukatları iddianamedeki suçlamaları kabul etmedi. Sanık ve avukatlarını dinleyen mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi. Verilen aranın ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı.


Dönemin Mali Hizmetler personeli Reşat Elgin hakkında zincirleme nitelikli zimmet, zincirleme resmi belgede sahtecilik ve irtikap (kamu görevi sebebiyle kendisine sağlanan nüfuzu kötüye kullanmak ) suçlamalarında toplam 45 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Heyet Reşat Elgin’in hükmen tutuklanmasına da karar verdi.

Heyet müteahhit Bekir Bilgi’yi ise zimmet, resmi belgede sahtecilik suçlarından toplamda 20 yıl 6 hapis cezasına çarptırdı.


Dönemin Mali Hizmetler Müdürü Şenay Reyhan Kaş’ın ise zimmet suçunda kasıt olmadığı gerekçesiyle beraat etti. Mahkeme Kaş’a görevi ihmal suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezası verdi.


Yargılanan savada sanıklar Tuncay Doğan, Taner Tan, Emrah Gök ve Cüneyt Özçomak’a zimmet ve resmi belgede sahtecilik suçundan toplam 5 yıl 11 ay 25 gün hapis cezası verildi.


Cem Dindar, Abdulnasır Gölbaşı ve Sabri Aksoy ‘a ise zimmet suçundan 2 yıl 7 ay, resmi belgede sahtecilik suçundan da 2 yıl 1 ay olmak üzere toplam 4 yıl 8 ay hapis cezası aldı.


Sanıklardan Hakan Çelik, Ali Ragıp Akay, Sinem Çakalasma Deniz’e, ise zimmet ve resmi belgede sahtecilik suçlarında toplam 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.


Bir diğer sanık Bahar Taşkömür, hakkında ise irtikap (kamu görevi sebebiyle kendisine sağlanan nüfuzu kötüye kullanmak ) suçuna yardımdan 2 yıl 1 ay cezası verildi.


Mahkeme heyeti Kartal Özgür Barutçu’ya zimmet ve resmi belgede sahtecilik suçundan 7 yıl 9 ay ceza kararını açıkladı.


Toplamda 18 sanığın ceza aldığı davada diğer sanıklar hakkında ise beraat kararı açıklandı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.