YALOVA BELEDİYESİ’NDE MALİ KRİZ ALARMI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Yalova Belediye Başkanı Mehmet Gürel, belediyenin mali durumunun ciddiyetini ve yaklaşan zor günleri vurgulayarak, Yalova Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası tarafından yapılacak denetimin sonuçlarının kısa süre içinde açıklanacağını duyurdu.

Mali Durum Değerlendirmesi Başlıyor

Başkan Gürel, belediyenin kasasındaki mevcut durumu ve ödemeleri değerlendirerek, “Mali yapının incelenmesine yönelik çalışmalar başlıyor” dedi. Yalova Belediyesi’nin kasasında sadece 2 milyon lira bulunduğunu, İller Bankası payı ile birlikte bu miktarın 40 milyon liraya ulaştığını belirtti. Ancak, 57 milyon lira net maaş ve 14 milyon lira biriken ikramiyelerle toplamda 71 milyon TL ödeme yükümlülüğü olduğunu açıkladı.

Borç Yükü ve Önlemler

Gürel, belediyenin toplam 1 milyar 600 milyon lira borcu olduğunu, bunun 500 milyon lirasının devam eden ana ishale hattı projesine ait olduğunu, ek olarak 200 milyon TL iç piyasaya, yani özel firmalara borçları bulunduğunu ifade etti. “Belediyede rezalet bir durum var,” diyen Gürel, mali durumu toparlamak için çalışacaklarını sözlerine ekledi.

Denetim Sonuçları Bekleniyor

Yalova Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası tarafından yürütülen denetim çalışmalarının sonuçlarının birkaç gün içinde netleşeceğini belirten Gürel, detaylı raporun kamuoyu ile paylaşılacağını bildirdi. Bu denetim sonuçlarının, belediyenin mali yapısına dair net bir tablo çizmesi ve gelecek adımlar için yol göstermesi bekleniyor.

Gelecek Günlerin Sıkıntısı

Başkan Gürel, belediyenin mali tablosuna bakıldığında, önümüzdeki günlerin oldukça sıkıntılı geçeceğini öngördüğünü söyledi. Belediyenin karşı karşıya olduğu mali kriz ve borç yükü, Yalova halkı için endişe verici bir durum olarak öne çıkıyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.