YALOVA TÜRKİYE YÜZYILINA BORÇLA GİRDİ

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Takipteki kredi kartı borç tablosuyla karşı karşıyayız Yalova’da.

CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, 31 Mart’a kadar uygulanacak seçim ekonomisi nedeniyle Türkiye’yi daha zor ve karanlık günlerin beklediğini iddia etti.

“YALOVA BORÇ CENDERESİNDE”

Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının bahsettiği Türkiye Yüzyılı’nın daha şimdiden “borçların yüzyılı” olduğunu kaydeden Tahsin Becan yazılı açıklama yaparak,TÜİK’e göre yıllık enflasyon yüzde 64,77 olarak gerçekleşti.

BDDK verilerine bakarsak 2023’ün ilk 9 ayında Yalova’nın can damarı olan turizm, denizcilik ve tarım sektörlerinde borçlanma Türkiye ortalaması ile enflasyonun çok üzerinde gerçekleşti. Bu döngü bizleri kara günlerin beklediğini gösteriyor.

Turizm sektöründe kullanılan krediler Türkiye genelinde yüzde 32, Yalova’da 53; Tarım ve Balıkçılık sektöründeki krediler Türkiye’de yüzde 60, Yalova’da yüzde 97; Denizcilik Sektöründe kredi borçlanması Türkiye’de yüzde 36, Yalova’da ise yüzde 75 artmış. Bu tablo sürdürülebilir olmadığı gibi sabit ve dar gelirlinin de daha fazla borçlanacağı anlamına geliyor” dedi.

 

“TAKİPTEKİ KREDİLER PATLADI”

Türkiye genelinde olduğu gibi Yalova’da da “borcu borçla kapatma” eğiliminin ağır bastığını kaydeden CHP’li Becan, “yüzde 64,77 olarak açıklanan yıllık enflasyonun yaklaşık 2 puan üzerinde artan bir takipteki kredi kartı borç tablosuyla karşı karşıyayız Yalova’da.

2022 sonunda 30,3 milyon lira olan takipteki kredi kartı borç bakiyesi şehrimizde 2023’ün ilk 9 ayında 50,3 milyon liraya ulaşmış durumda. Yalova’da borcun yüzyılı başladı. Yerel seçimlerden sonra bizleri ve Yalovamızı bekleyen tablo hiç iç açıcı değil” ifadesini kullandı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.