YALOVA’DAN TRAKYA’YA HAYVAN SEVKİYATINDA SIKI DENETİMLER

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kurban Bayramı öncesinde, hayvan sevkiyatını hem karadan hem de denizden sıkı bir şekilde denetliyor.

İl Müdürü Suat Parıldar’ın belirttiğine göre, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların sağlık ve teknik açıdan belirli kriterleri karşılaması gerekiyor. Bu kriterler, hayvanların şap ve koyun-keçi vebası aşılarının yapılmış olmasını içeriyor.

Trakya’ya yapılan hayvan sevkleri, “Şap Hastalığına Duyarlı Hayvanların Korunmuş Bölgelere Sevklerinde Uygulanacak Prensipler Genelgesi”ne uygun olarak gerçekleştiriliyor. Yetiştiricilerin, hayvanları 1 ay karantinada tutmaları ve şap hastalığı yönünden analizlerinin negatif çıkması gerekiyor.

Karayolu ve deniz yolu kontrolleri, Bursa Kocaeli karayolu ve farklı güzergahlarda, kolluk kuvvetleri ile birlikte yapılıyor. Ayrıca, kaçak hayvan sevklerinin önlenmesi için Yalova kıyılarından İstanbul’un Avrupa yakası ve Trakya bölgesine yönelik denetimler artırıldı.

Belgesiz veya kulak küpesi olmayan hayvanları nakledenlere idari para cezası uygulanacak. Vatandaşların zor duruma düşmemesi ve salgın hayvan hastalıklarının yayılmasının önlenmesi için hayvan sevk kurallarına uyulması önem taşıyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.