YALOVALI ÖĞRENCİLER ‘TRAFİK DEDEKTİFİ’ OLDU

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Sosyal sorumluluk projeleriyle sektöründe fark yaratan OPET’in desteğiyle başlatılan “Trafik Dedektifleri” projesi ile bilinçlendirme çalışmaları devam ediyor. Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası kapsamında özel olarak 4 ilde düzenlenen eğitimlerin ilk durağı Yalova oldu. Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu’nda gerçekleşen eğitime katılan 2’nci sınıf öğrencileri hem bilinçlendi hem de “Trafik Dedektifi” unvanına sahip oldu. 

 

 TRAFİK DEDEKTIFLERİ YALOVA_4

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Polis Eşleri Kaynaşma Yardımlaşma Derneği (PEKAY) ve Uluslararası Polis Birliği Türkiye ortaklığında OPET’in desteğiyle hayata geçirilen ‘Trafik Dedektifleri’ projesi, bu kez Yalovalı öğrencilerle buluştu. Yalova Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu’nun bahçesine kurulan Gezici Trafik Pisti’nde düzenlenen eğitimde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürü Hilmi Uzun, Yalova Vali Yardımcısı Atilla Selami Abban, Yalova Emniyet Müdürü Hüseyin Ümit Yüksel, Yalova Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Sami Akyol, Yalova Emniyet Müdürü Yardımcısı Ersin Deniz ve OPET Kurumsal İletişim Müdürü Ayşenur Aydın hazır bulundu.  

 

Yalova Emniyet Müdür Yardımcısı Ersin Deniz

 

Yalova Emniyet Müdür Yardımcısı Ersin Deniz konuşmasında trafik eğitiminin önemine dikkat çekti. Trafik Dedektifleri projesinin Yalova’da olmasından memnuniyet duyduğunu belirtti.

 

OPET Kurumsal İletişim Müdürü Ayşenur Aydın_1

 

OPET Kurumsal İletişim Müdürü Ayşenur Aydın eğitim öncesi yaptığı konuşmada, projenin kısa zamanda çok ses getirdiğine dikkat çekerek trafik sorununun ancak bu denli güçlü bir işbirliğiyle çözülebileceğini belirtti. Aydın, “OPET olarak sürdürdüğümüz sosyal sorumluluk projelerimizle toplumda fark yaratmaktan hep onur duyduk. Trafik Haftası nedeniyle Yalova’ya taşıdığımız Trafik Dedektifleri Projesi ile üç yaşından başlayarak geleceğin sürücü adaylarını, trafik kurallarını tam anlamıyla bilen ve bu konuda sorumluluk alan bireylere dönüştürmeyi hedefliyoruz” dedi. Bu proje ile trafik kuralları konusunda farkındalık yaratarak mevcut algıyı değiştirmeyi, böylelikle Türkiye’nin gelecekte trafiği güvenli, ulaşımı konforlu bir ülkeye dönüşmesini amaçladıklarını da belirten Aydın, öğrencileri “Trafiği güvenli bir Türkiye” için Trafik Dedektifleri projesine katılmaya ve sahiplenmeye davet etti.

 

TRAFİK DEDEKTIFLERİ YALOVA_7

 

Ankara Emniyeti Trafik Denetim Şube Müdürlüğü’ne bağlı özel eğitim kadrosu tarafından gerçekleştirilen eğitim ile çocuk ve gençlerin trafik kurallarını günlük hayatta etkin kullanımlarını amaçlayan proje, interaktif bir biçimde sürdürülüyor. Eğitim içeriğine uygun olarak sorumluluk verilen çocuklar, örnek olaylarda rol alarak trafik kurallarını öğreniyor. Proje için hazırlanan filmler ve eğitim dokümanları çocuklarla paylaşılırken OPET’ in marka karakteri de organizasyonlara renk katıyor. 

 

TRAFİK DEDEKTIFLERİ YALOVA_1 

 

 

180 BİN ÖĞRENCİ ‘TRAFİK DEDEKTİFİ’ OLDU

 

Trafik Dedektifleri Projesi ile bugüne kadar 11 ilde eğitim düzenlendi. Hala devam etmekte eğitimlerde yaklaşık 180 bin öğrenci proje kapsamında bilinçlendirilerek ‘Trafik Dedektifi’ oldu. Trafik Dedektifleri Projesi; 3 yıl içerisinde Türkiye’nin 81 ilindeki okullarda 3-17 yaş arasındaki toplam 1,5 milyon çocuk ve genç ile dolaylı olarak ailelerine trafik bilinci aşılamayı hedefliyor.   Proje ile önce öğretmenlerin, daha sonra çocuklar ve gençlerin 9 ana konuda bilinçlendirilerek, trafik kazalarının engellenmesinde kalıcı bir çözüm yaratılması hedefleniyor. Ancak klasik bir eğitimden farklı olarak çocuk ve gençlere ‘Trafik Dedektifi’ unvanı verilerek trafik konusunda bilinçli bir davranış modeli gerçekleştirmeleri sağlanıyor. Bu doğrultuda verilecek eğitimler; trafik işaret ve levhaları, emniyet kemeri ve çocuk koruma sistemleri, yaya geçidi, üst ve alt geçit kullanımı, güvenli bisiklet kullanımı, yaya güvenliği, görünürlük, araçta güvenli yolculuk, karşıdan karşıya geçme ve güvenli oyun alanları başlıkları altında düzenleniyor.

 

TRAFİK DEDEKTIFLERİ YALOVA_6

 

Proje kapsamında ayrıca; trafik güvenliğinde toplumsal duyarlılığın artırılması, trafik denetimlerinin gerekliliği konusunda kamuoyu algısının güçlendirilmesi, trafik kuralları konusunda farkındalık oluşturulması yoluyla mevcut algıda değişikliğin sağlanması ile trafiği güvenli, ulaşımı konforlu bir ülkeye dönüşüm hedefleniyor. 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.