“YALOVA’MIZIN KENTSEL DÖNÜŞÜMÜNÜ BAĞLARBAŞI MAHALLEMİZLE BAŞLATIYORUZ”

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Ak Parti Yalova Merkez İlçe Başkanlığı Yerel Yönetimler Birim Başkanı Selim Özçiçek yaptığı yazılı açıklamada, kentsel dönüşüm hakkında bilgi verdi.

Selim Özçiçek açıklamasında; “Hepimizin bildiği ve maalesef yaşayarak öğrendiği üzere şehrimizde ülkemizin büyük bir bölümü gibi deprem kuşağında yer almaktadır. Bu bağlamda Cumhurbaşkanımız, Ak Parti Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde mevcut yapı stoğumuzu yenileme çalışmaları yapılmaktadır.

Geçmiş yönetimce geciktirilen, önemsenmeyen adımlar kentsel dönüşüm konusunda sorumluluğumuzu arttırmış ama Ak Parti Belediyeleri olarak toplumumuzu ilgilendiren her konuda olduğu gibi deprem konusunda da çözüm üretme şevkimizde ve kabiliyetimizde bir kırılmaya neden olmamıştır.

Yalova’mızın kentsel dönüşümünü Bağlarbaşı Mahallemizle başlatıyoruz. Daha önce riskli yapı alanı ilan edilen 98,3 dönümlük alanda,  439 adet konut ve 22 adet ticarethane bulunmaktadır. Toki tarafından yürütülen projede şuan mevcut mal sahiplerinin haklarının tespiti yapılmaktadır. Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Mustafa Tutuk’un verdiği bilgiye göre önümüzdeki Nisan ayında  mevcut yapıların yıkım işlemine başlanılacaktır.

Hepimizin bildiği üzere 1999 yılı deprem felaketinden sonra merkez mahallemizdeki binaların kat adetleri sınırlandırılmış, hatta düşürülmüştür. Bu durum mevcut 40-50-60 yıllık yapı stoğumuzun yenilenmesini neredeyse imkansız hale getirmiştir. Çünkü yenilenecek binalar mevcutta  5-6-7 katlı, yerine yapılacak binalarsa 3-4 katlı olmakta buda  vatandaşın hak kaybına sebep olmaktadır. İlerleyen yapı teknikleri ve tecrübelerimiz doğrultusunda yenilenen 2018 yılı Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğine uygun olarak bu binaların yenilenmesi zaruriyet  olmuştur.  Bu bağlamda belediyemizce vatandaşların mağdur olmaması için ada bazında kentsel dönüşüm çalışmaları  yapılmaktadır. Bu çalışmalarla ilgili bilgi almak isteyen vatandaşlarımızı Uğur Mumcu Kültür Merkezindeki Kentsel Dönüşüm Çalışma ofisimize bekliyoruz. “ dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.