“YOKKDER” BAŞKANI MURAT KALAYCI ARAÇ KİRALAMADA FİYAT ARTIŞLARINI DEĞERLENDİRDİ 

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Otomobil fiyatlarındaki artış kiralamalara da yansıdığını ifade eden kalaycı; fiyatlarda bir yılda yüzde 100’e varan artışlar yaşıyoruz dedi”

Pandemi ve turizm sezonu nedeniyle kiralama artışı yaşandı araç kiralama sektöründe ki fiyatlar da bir yılda yüzde 100’e yakın arttı. Geçen yıl en uygun araç 150 TL’ye kiralanabiliyorken fiyatlar yaz başında 180 TL’ye, bayramda 200 TL’ye çıktı, turizm sezonuyla birlikte ise 250 TL’yi buldu. Sektör temsilcileri olarak fiyat artışlarını otomobil tedarikinde yaşanan sıkıntılardan dolayı olduğunu biliyoruz vurgusunu yapan kalaycı; Araç kiralama işinin aslında tamamen bir finans yönetimi işi olarak kabul edilmesi gerektiğini, vurguladı Avrupa ile Türkiye’yi kiralama sektörü olarak birbirinden ayıran en temel farkın da uygun koşullarda finansmana erişim konusu olduğunu söyleyen Kalaycı “Araç fiyatları çok yükseldi, beraberinde satın alma gücü de hızla düştüğünü ifade etti. Üstelik kullanım süresi boyunca yapılacak masraflar için yani sigorta, kasko, periyodik bakımlar, kış lastikleri, kaza anında alınacak hizmetlere artık büyük bir kaynak ayırmak gerekiyor” dedi. 

ARAÇ ALIMLARINDA TAMAMINDA KREDİ KULLANABİLİYORUZ

Kredi kullanmak istendiğinde yaklaşık olarak araç bedelinin ancak yüzde 60’şına ulaşıldığını belirten Kalaycı .”Biz kiralama şirketleri ise hem aracın tamamı için kredi kullanabiliyoruz hem de dönem sonu tutarı göz önüne alarak yaptığımız fiyatlama ile araç ihtiyaçlarını tüm ek kullanım masraflarını da kapsayacak şekilde kullanıcı ile buluşturabiliyoruz dedi” kalaycı; Araç alım fiyatlarının artması ve sigorta, kasko, periyodik bakımlar, kış lastikleri, kaza anında alınacak hizmetlerin çok yükseldiğini vurgu yapan kalaycı; artık işimiz için büyük bir kaynak ayırmamız gerekiyor diye konuştu. 

TÜKETİCİ ŞİKAYETÇİ 

Tüketici araç kiralama fiyatların yükselmesinden şikayet ettiğini duyuyoruz. fakat sektör olarak göz önünde bulundurmamız gereken; araç alım ve gider masraflarımızın yüzde 100 artması, biz sektör olarak halkımıza en uygun fiyatlarda araç kullandırmayı arzularız fakat ekonomi şartlar araç kiralama sektörünü etkilediği gibi bundan tüketicide etkilenmiş oldu diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.