65 YAŞ ÜSTÜ ÜCRETSİZ ULAŞIMLA İLGİLİ YENİ KARAR!

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Resmi Gazete’de yayınlanan duyuruyla birlikte ücretsiz ve indirimli seyahat kartlarına ilişkin iki yeni karar yürürlüğe girdi.

Böylece kararnameyle yürütme yetkisi Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı’na verildi. Ücretsiz yolculuk kapsamında sağlanan gelir desteğinin usul ve esasları da yeniden belirlendi. Ücretsiz veya indirim kartı yönetmeliğinde değişiklik yapan yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girdi.

Kararnameyle uygulaması Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı’na devredildi

Resmi yayınlarda yayımlanan kararda “Kent içi kara ve deniz taşımacılığında taksiler, dolmuşlar, minibüsler, dinlenme, turistik ve hizmet araçları hariç; şehrin demiryolları ve su yollarında sağlanan toplu taşıma hizmetleri ile belediyeler tarafından kurulan şirketler. belediye tarafından yetkilendirilen şirketler tarafından sağlanan veya demiryolları ve deniz taşıtlarını kullanan dernek, kurum ve şirketler veya özel kişiler veya şehir hizmetleri. Kamunun insan trafiği hizmetlerinin kuralları Aile ve Sosyal İşler Bakanı tarafından denetlenir.” Söylendi.

AYRICA GELİR ÖDEME KARARLARI

Resmi yayında ayrıca, ücretsiz sürüş kapsamındaki hayat indirimlerinin ödenmesine ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmelik de yayımlandı. “Destekler özel kişi veya şirketlere ait olup, 1 Haziran 2016 tarihinde Resmi Gazete’te 29585 sayılı yayımlanan Ücretsiz Seyahat Kapsamında Gelir Desteği Ödeme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğe tabidir.” ayakta yolcu” ifadesi “toplu taşıma hizmeti veren kişi veya şirketlere aittir” olarak değiştirildi. Aynı yönetmeliğin 7. maddesinde “Genel Müdürlük ve” ibaresi çıkarılmıştır. Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer. “Bu yönetmelik hükümlerini Aile ve Sosyal İşler Bakanı ile Maliye Bakanı ortak yürütür” ifadeleri kullanıldı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.