BAŞKAN DR. METİN ORAL: MALAZGİRT, ANADOLU’NUN TAPUSU OLDU

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, yayınladığı mesajla Malazgirt Zaferi’nin 952. yıl dönümünü kutladı.

Başkan Oral, Sultan Alparslan’ın 16 Ağustos 1064 yılında Bizans’a bağlı surlarıyla meşhur Ani Kalesi ile Kars ve çevresini fethetmesinin ardından 26 Ağustos 1071 Malazgirt Meydan Muharebesi ile Anadolu’yu Türklere yurt yaptığını söyledi.

“Anadolu İslamlaştı”

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, 26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferi’nin 952. yıl dönümünü yayınladığı mesajla kutladı Başkan Oral, Türkiye tarihinin Malazgirt Zaferi ile başladığına dikkati çekti.

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Malazgirt Savaşı’nın Türklere Anadolu’nun kapısını açtığını hatırlatarak, “Bu savaş, Anadolu’nun Türklere yeni yurt olmasını sağlamış olan meydan savaşıdır. Müslüman Türkler yani Selçuklular, Anadolu’yu ilk defa Malazgirt Zaferi sayesinde İslamlaştırmayı başardı.

“İstanbul’un fethine giden süreç”

Bu zaferden sonra bazı göçebe Türkmen toplulukları Anadolu’yu yurt edinerek yerleşik düzene geçti. Malazgirt Zaferi, İstanbul’un fethine giden sürecin de başlangıcı oldu. Bu vesileyle; Malazgirt Zaferi’nin 952. yıl dönümünü kutluyor, Aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” diye konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.