BAŞKAN ORAL “HERSEK LAGÜNÜ ÇOK DEĞERLİ BİR SULAK ALANDIR”

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral,  2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü’nü kutladı.

Başkan Oral, inşası esnasında Osmangazi Köprüsü’ne kavis verdiren, Cumhurbaşkanı kararı ile “kesin korunacak hassas alan” olarak tescillenen 152 hektarlık Hersek Lagünü ülkemizin en önemli sulak alanlarından birisi olduğunu hatırlattı.

Kuş Oteli

Hersek Lagününün Marmara Bölgesi‘nin kuş çeşitliliği açısından en önemli sulak alanlarının başında geldiğini söyleyen Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “Hersek Lagünü; göl, deniz, bataklık, çayır, orman gibi zengin ekosistemlerden oluşmaktadır. 152 hektarlık yüzeyi ve çevresindeki arazilerle 200 hektar alanda yer alan lagün, yerleşik kuşların olduğu kadar göçmen kuşların da beslenme barınma ve üreme ihtiyaçlarına cevap vermekte. Biz bu alana Kuş Oteli diyoruz.

“Düzenli gözlem yapılıyor”

Düzenli olarak yapılan gözlem çalışmalarıyla kuş çeşitliliği artmakta, alan, yurt içi ve yurt dışı kuş gözlemcilerinin odağı haline gelmektedir. Son yapılan gözlemlerle Hersek Lagünü’ndeki kuş türü sayısı 250’ye çıkmıştır. Bu sayı da Türkiye sınırları içinde gözlenen kuş türlerinin yarıdan fazlasını oluşturmaktadır. Ayrıca lagünümüz, Önemli Kuş Alanı (ÖKA) statüsüne sahiptir.

“Kuş bilimcilerin ilgi odağında”

Ulusal ve uluslararası kuş gözlemcilerinin, fotoğrafçıların ve doğaseverlerin nadir türlere ev sahipliği yapan lagüne ilgisi her geçen gün artmaktadır. Hersek Lagünü, çok değerli bir sulak alan ekosistemidir. Lagün, başta su kuşları olmak üzere pek çok türün barınma, beslenme ve üreme alanı olarak büyük önem taşıyor” diye konuştu.

Sulak alanların korunması adına 2 Şubat 1971 yılında İran’ın Ramsar şehrinde imzalanan sözleşmeye Türkiye de katılmıştır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.