BECAN: NE ASKERİN SİYASETİN, NE DE SİYASETİN ASKERİN İÇİN DE KOL GEZMESİ KABUL EDİLEBİLİR

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, geçtiğimiz hafta başladığı “Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” üzerine tartışmalarını bu hafta da sürdürecek.

CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, teklifin 28. Yasama döneminin 10. Torba teklifi olarak getirilmesini eleştirerek, 21 kanunla 59 maddede yapılan değişikliklerin nitelikli yasama yapma sürecine engel teşkil ettiğini belirtti.

Türkiye’nin Geleceği İçin Tehdit mi, Fırsat mı?

Becan, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, torba yasa tekniğinin yanlışlığına dikkat çekti ve bu yaklaşımın hem Meclisin saygınlığına gölge düşürdüğünü hem de toplumsal ve sosyal sorunlara gerçekçi çözümler üretilememesine yol açtığını ifade etti. Ayrıca, askerin siyasete karışmasının ve siyasetin askerin içinde kol gezmesinin Türkiye için ağır sonuçlar doğurduğunu vurguladı.

Milli Savunma Komisyonu Üyesi olarak yurt savunmasının CHP’nin kırmızı çizgisi olduğunu belirten Becan, Türk Silahlı Kuvvetlerinin personel niteliğinin ve donanımının modern ve üst düzeyde tutulmasının önemini vurguladı. Gelişmiş demokratik ülkelerdeki gibi silahlı kuvvetlerin hükümetin denetimi altında olmasının fakat devletin ordusu olarak kalmasının gerekliliğine işaret etti.

Becan, TSK personelinin özlük haklarındaki adaletsizliklerin giderilmesi ve alımlarda cemaatlerin etkisinin araştırılması gerektiğini söyledi. Son olarak, tersaneler kenti Yalova’nın milli savunma açısından stratejik ve lojistik önemine değinerek, Atatürk’ün kenti Yalova’nın tarihi misyonuna uygun biçimde milli yatırımlarla desteklenmesi gerektiğini dile getirdi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.