ÇİFTÇİLERE 249 KG. ÇALI FASULYESİ TOHUMU DAĞITILDI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından “Yalova İli Örtü Altı Sebzeciliğini Geliştirme Projesi” kapsamında il genelinden 80 çiftçiye 249 kg. sertifikalı çalı fasulyesi tohumu dağıtıldı.

İl Müdürlüğünün önceki yıllarda uyguladığı Çalı Fasulyesi ve Sürmeli Tatlı Sivri Biber projesinin çiftçiler tarafından olumlu karşılanması üzerine 2023 yılında da projeyi devam ettiren İl Müdürlüğümüz % 25’i çiftçi katkılı, % 75’i de hibe destekli olmak üzere 80 çiftçiye 211 dekar alanda ekilmek üzere 249 kg. Seminis cinsi sertifikalı Çalı Fasulyesi Tohumu dağıtıldı.

İl Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen programda projeyle ilgili açıklama yapan İl Müdürü Suat Parıldar şunları söyledi:

“Son dönemlerde küresel ölçekte yaşanan enerji krizinden dolayı ülkemizde de lojistik maliyetlerinde önemli ölçüde artış olmuştur. Artan lojistik maliyetleri nedeniyle ülkemiz yaş meyve ve sebze ihtiyacının karşılandığı Antalya ve Mersin gibi Akdeniz bölgesi illerinden İstanbul, Ankara Kocaeli gibi kentlere meyve ve sebze lojistik maliyetleri yükselmiştir. Bu durum; büyük kentlerin meyve ve sebze ihtiyaçlarını yakın havzalardan karşılama gerekliliğini ortaya çıkartmıştır. İlimizin,  sahip olduğu örtüaltı kapasitesi ve başta İstanbul olmak üzere büyük kentlere olan yakınlığı göz önünde bulundurularak bu proje hayata geçirilmiştir.

İlimizde yazlık ve kışlık sebzenin yaklaşık % 95’i İstanbul’un ihtiyacını karşılamaya yönelik üretilmektedir. İlimizin büyük kentlere yakınlığı ile lojistikte sahip olduğu avantajları sebze üreticilerimizin lehine çevirmek ve büyük kentlerde yaşayan tüketicilerin uygun fiyatlarla yazlık sebzeye erişimini mümkün kılmak hedeflenmiştir. İlimizde fasulye yetiştiriciliği faaliyetinin geliştirilmesi ve sürdürebilirliğinin sağlanarak atıl durumdaki seraların değerlendirilmesi, çiftçilerin ekonomik kazançlarının artırılarak istihdama katkı sağlanması ve fasulye üreticilerinin üretim sahalarında bilgi-becerilerinin artırılması hedeflenmektedir.

Proje kapsamında yaklaşık 249 kg fasulye tohumu çiftçilere dağıtılacaktır. Proje kapsamında % 25’i çiftçi katkısı,  % 75‘i hibe olan Bakanlık projemizin bütçesi toplam 66.000,00TL olup, 49.500,00TL Bakanlık; 16.500,00TL çiftçi katkısı ile gerçekleştirilmiştir.

2022 Yılında 94 adet çiftçimize 116 dekar alanda 110 kg fasulye tohumu dağıtılmıştır. Bugün de burada 80 çiftçimize 211 dekar alanda ekilmek üzere 249 kg Çalı Fasulyesi Tohumu dağıtımını yapıyoruz.

Proje ile çiftçilerimize tohum temini yapılarak atıl durumda bulunan alanlar kullanılacak ve iş gücü değerlendirilerek çiftçilerin ekonomik kazançları artırılmış olacaktır.

Proje ile Yalova’da seralarında ve açık alanda fasulye üretimini artırma projesi faaliyetinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması sağlanarak atıl durumda bulunan seraların kullanılması ve iş gücünün değerlendirilmesi, çiftçilerin ekonomik kazançlarının artırılması ve istihdama katkı sağlanması, bu alanların şehirleşme baskısı altında imar taleplerinin oluşmasının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

Proje Yalova Merkez  (Kazimiye, Kadıköy), Çiftlikköy İlçesi (Sultaniye, Kelebek Çayırı) Altınova ve Çınarcık ilçelerimizde uygulanmıştır.

Dağıttığımız bu fasulye tohumlarının çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyor, bereketli bir sezon geçirmelerini diliyorum” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.