ÇOCUKLARDA KULAK ESTETİĞİ

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

 

Özel Yalova Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aliye Ceyla Özbayoğlu, ‘Genellikle estetik cerrahi operasyonları için belirlenen yaş 18 yaş ve üzeridir. Bu durumun istisnalarından bir tanesi kepçe kulak estetiğidir. Kepçe kulak düzeltilmesi için en ideal yaş 6 yaş sonrası ilkokula başlamadan önceki dönemdir.’ dedi.

Kepçe kulak deformitesinin sebebi, tam olarak bilinmemektedir. Gelişimsel olarak kulak kıvrımlarının tam oluşmaması sonucu, kulaklar başın her iki yanında dışarı doğru çıkıklık oluşturacak şekilde konumlanırlar. Çoğunlukla genetik bir bozukluk değildir ancak ailede varsa görülme ihtimali artar. Kepçe kulak deformitesi genellikle estetik bir kusur olup işitsel bir problem oluşturmaz. Ancak bazı sendromik hastalıklarda dış kulak gelişim bozuklukları da eşlik edebilir ki, bu durumda işitme de etkilenebilir.

Kepçe kulak operasyonları ileri yaşlarda da yapılabileceği gibi, aslında bu ameliyat için en uygun yaş 5-7 yaş arası, okula başlamadan önceki dönemdir. Bu yaşta kulak gelişimi hemen hemen tamamlanır ve erişkin boyutlarına ulaşır. Kepçe kulak deformitesi çocuk üzerinde büyük bir psikolojik baskı oluşturabilmektedir. Okulda çocukların arkadaşları tarafından sosyal travmaya uğramasını engellemek, çocuğun kendine olan güven kaybının önüne geçilebilmesi için erken yaşta operasyonun yapılması önerilmektedir.

Cerrahi tedavi, genel anestezi altında ortalama bir, bir buçuk saatlik bir operasyon olup, hastanede kalmayı gerektirmeyen günübirlik bir işlem şeklinde uygulanmaktadır. Bazen hastanede takip için 1 gece yatırılabilir. Cerrahi işlemde kulak arkasından girilerek kulak kıkırdakları şekillendirilip, özel iplikler ile geri pozisyonda ve kıvrımları yeniden oluşturacak şekilde sabitlenir. Ameliyat sonrası baş çevresine uygulanan baskılı pansuman duruma göre 3-4 günde çıkartılır ve sonrasında saç bandı kullanımına geçilir. Saç bandının 2 hafta gece gündüz kullanılması, takip eden 2 hafta da sadece geceleri kullanılması tavsiye edilir. İlk iki gün hafif bir ağrı olabilir, basit ağrı kesiciler ile sorun giderilir. Genellikle antibiyotik kullanımı gerekmez. Ameliyat sonrasında işitmeyle ilgili herhangi bir olumsuz durum beklenmez. Kulak arkası kıvrımından girilerek yapıldığı için ameliyat sonrasında görülebilir bir iz kalması söz konusu değildir

Sezer Sevinçler

Sezer Sevinçler

10 Şubat 1979 Yalova Doğumlu, Bilgisayar mühendisi, Gazeteci,

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.