DAĞ, “KENTSEL DÖNÜŞÜMLE İLGİLİ BİR KARAR YOK”

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Çiftlikköy’de Köy içi Kentsel Dönüşüm Projesi’yle ilgili olarak gerçekleştirilen bilgilendirme toplantında konuşan Çiftlikköy Belediye Başkanı Metin Dağ, vatandaşlar istemediği sürece bu bölgede kentsel dönüşümle ilgili bir çalışma yapılmasının mümkün olmadığını söyledi.

 

Dağ, “Benim şahsi görüşüm, ömrü biten binalar var bu yapılmalı.  Ama vatandaş ne derse o. Bu bölgede yaşayan vatandaşlar eğer istemiyorlarsa dilekçe ile belediyeye başvursun, mecliste bununla ilgili kararı alalım” diye konuştu. Çiftlikköy Belediyesi Kültür Merkezi Salonu’nda yapılan toplantıya, kentsel dönüşüm alanında ikamet eden 150’ye yakın vatandaş katıldı. Vatandaşlar, kentsel dönüşüm alanıyla ilgili olarak Başkan Dağ’a merak ettikleri konuları sorarken, Başkan Dağ da konuyla ilgili gelişmeleri ve son durumu aktardı.

 

 

Konuşmasına geçtiğimiz yıl basında yer alan ve kayan evlerle ilgili olarak belediyenin durumu valiliğe bildirmesi gerektiğinin dile getirildiği bir beyanatı göstererek başlayan Başkan Dağ, “Orada bir şey olursa hesabını kim verecek? Vatandaş gidecek yerim yok, çıkamam diyor ama yasa öyle demiyor. Bunun sebebi ben değilim, vebali bende değil. Kim, bu beyanatı veren İl Genel Meclis üyesi. Bunun üzerine Afad’ın önerisiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na görüş sorduk. Bakanlık yetkilileri gelip inceleme yaptı, deformasyona uğramış bazı binaların bir an önce boşaltılması gerektiği sonucuna vardılar. Biz de 6306 Sayılı Afet Riskli Alanların Dönüştürülmesiyle İlgili Kanunu göz önüne alarak konuyu Belediye Meclisi’ne getirdik, Kentsel Dönüşüm statüsüne alalım dedik. Yalova’yı kabul ettiler ama Çiftlikköy’ü etmediler. Bu kararı verecek olan Ankara’da Bakanlar Kurulu’dur. Etmeme sebepleri de bu alan içinde eski bir mera alanının var olması. Talebimizi mera nedeniyle reddettiler. Yeşil alan ve çocuk parkı lazım bunu düzeltmek için. Bunu da mera komisyonumuza teklif ettik, meranın kaldırılması için çalışma yapıyorlar. Bu çalışma devam ediyor” diyerek süreci anlattı.

“Ankara’nın Kararı Değil, Vatandaşın Kararı”

Çiftlikköy’de Kentsel Dönüşüm’le ilgili kesinleşmiş bir karar olmadığını dile getiren Başkan Dağ, “Burada kesinleşmiş bir kentsel dönüşüm alanı yoktur. Belediyeye başvurulduğunda ruhsat veriyoruz. 15 yıldır hizmet veriyorum, bugüne kadar size yalan söylemedim, söylemeyi düşünmüyorum. Yanlış beyanlarla bizi çökertmeye çalışıyorlar. Bununla ilgili düşünmenize gerek yok, böyle bir şey yok. Henüz daha burasıyla ilgili kesinleşmiş bir karar yok. Olması için Ankara’da kentsel dönüşümle ilgili karar alınması lazım. Eğer buradaki arazi sahiplerinin üçte ikisi olur derse, ondan sonra yola çıkılacak. Siz istemedikten sonra burada kimse bir şey yapamaz. Bunu 6 ay önce de söyledim. Söylentiler çıkmış, Araplara veriyormuşuz. Verecek olsak başka yer mi yok, Araplara sermaye mi dağıtıyoruz, böyle bir şey var mı?” diye konuştu.

“Buradaki Binaların Ömrü Bitmiş”

Dağ, “Ben olduğum sürece, siz istemediğiniz sürece ilerde olacak bir şey yoktur. Kendi görüşüm, kentsel dönüşümün ileride fayda sağlayacağını düşünüyorum. Çünkü hakikaten buradaki binaların ömrü bitmiş. Her iki tarafta kayma olduğundan dolayı, pafta üzerinde çalışma yaptık. Biz sadece zemin ve arazi dönüşümü ile ilgili çalışma başlattık. Kentsel dönüşüm ile ilgili bir şey yok. 18 uygulamasıyla hamurlaştırılan alanlar da yollarla ilgilidir. Yapılmış bir şey yok, yapılmasıyla ilgili kararı verecek olanlar sizlersiniz”

“Dilekçeyle Başvurun, Meclise Getirelim”

Bilgilendirme toplantısına katılan vatandaşların bir kısmının kentsel dönüşümü istemediklerini dile getirmesi üzerine Başkan Dağ, “Eğer istemiyorsanız bu iş zaten olmaz. Bununla ilgili olarak istemediğinize dair belediyeye dilekçe verin, bunu ilk meclis toplantısında gündeme alır ve gereğini yaparız. Eğer isteyenler varsa, onlar da tabi ki dilekçe yazarak yine belediyeye müracaat edebilirler” diye konuştu.  Mahalle sakinlerinin sorularını yanıtlayan Dağ, yanlış anlaşılmalara mahal vermemek adına doğru bilgiyi aktarmak için böyle bir toplantı organize ettiklerini ve toplantının verimli geçtiğini kaydetti.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.