GIDA HARCAMALARI KARA DELİK OLACAK

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Emekli ve asgari ücretlinin beklediği maaş zammı daha cebe girmeden tarlada eriyecek.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Mayıs 2023 verilerine göre, tarım ürünleri üretici fiyat endeksinde (Tarım-ÜFE) yıllık yüzde 50,79, aylık yüzde 2,14 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 120,64 artış gerçekleştiğini hatırlatan CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, bu verilerin tarımsal üretim maliyetlerinin ve buna bağlı olarak gıda fiyatlarının genel enflasyonun üzerinde arttığını gösterdiğini ifade etti.

Becan, “Başka bir ifadeyle enflasyonu düşük göstermeye çalışan iktidarın çabalarının aksine milyonlarca memur, emekli ve asgari ücretlinin beklediği maaş zammı daha cebe girmeden tarlada eriyecek” dedi.

ÇİFTÇİLERİMİZ KAYBEDİYOR

Tarım-ÜFE’deki artışın çiftçiler üzerindeki etkilerine de değinen CHP’li Becan, “Tarım-ÜFE’deki artış, çiftçilerimizin üretim maliyetlerindeki dayanılmaz artışa işaret ediyor. Girdi maliyetlerinde yaşanan yükseliş, çiftçilerimizin üretim kapasitesini olumsuz etkilediği gibi, rekabet güçlerini de azaltır. Kuşkusuz bu durum, tarımsal üretimde kaçınılmaz bir daralmayla sonuçlanır” diye konuştu.

GIDA HARCAMALARI KARA DELİK OLACAK

Vatandaşın da Tarım-ÜFE’deki artışlardan olumsuz etkileneceğinin de altını çizen Becan, “Tarım ürünlerindeki maliyet artışları, gıda fiyatlarına doğrudan yansıyor. Artan üretim maliyetleri, market raflarındaki fiyatların yükselmesine sebep oluyor. Buna ilaveten uzmanların ‘yazın kurak geçeceğine’ ilişkin uyarılarını da dikkate alırsak bu yıl çarşı ve pazarda gıda fiyatlarının ateş pahası olacak. Gıda harcamaları hane halkı bütçesinde kara delik oluşturmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİLERİMİZİ DESTEKLEMELİYİZ

Yalova ekonomisinin sanayi, turizm, hizmet sektörü ile tarım ve hayvancılık gibi dört temel üzerine kurulu olduğunu anımsatan CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, “İklim ve toprak yapısının tarımsal üretime elverişli ve verimli olması nedeniyle Yalova’mızda tarımsal ürün çeşitliliği fazla. Ancak Tarım-ÜFE’deki artışı durdurmadığımız sürece tarım sektörünün sürdürülebilirliğini sağlamak mümkün olmayacak.


Yalovalı çiftçilerimizin üretim maliyetlerini azaltmaya yönelik destek programları açıklanmalı, tarımsal girdi fiyatlarının kontrollü bir şekilde yönetilmesine yönelik yapısal adımlar ivedilikle atılmalıdır. Ancak bu şekilde üretici ile birlikte tüketiciyi de korumak mümkün olur” ifadelerini kullandı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.