KÜLTÜRLER BULUŞMASI VE GASTRONOMİ SERGİSİ

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya’nın himayelerinde Uluslararası Kadın ve Toplumsal Gelişim Derneği (KATFA-DER) öncülüğünde; Yalova Valiliği, Yalova Belediye Başkanlığı, Yalova Üniversitesi, İl Özel İdaresi, Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğü,  Yalova İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün paydaşlığında Yalova Üniversitesi Mehmet Okul Kongre ve Kültür Merkezinde “Kültürler Buluşması ve Gastronomi Sergisi” gerçekleştirildi.

Programa Vali Dr. Hülya Kaya, Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Sarıduman, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, Rusya İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Anton Skvortsov, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel,  İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Selahattin Aras, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziya Karatekin, İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Arif Laçin, Yalova Göç Müdürü Salih Soner Coşkun, İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar, Uluslararası Kadın ve Toplumsal Gelişim Derneği Başkanı Nurten Anıl, STK temsilcileri, öğretim görevlileri ve öğrenciler katılım sağladı.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Halk Oyunları Topluluğunun gösterisi ile devam etti. 

Konuşmalarını yapmak üzere sahneye davet edilen Sayın Valimiz; Bu projenin kendisine sunulduğunda çok memnun olduğunu, daha fazla nasıl geliştirilebileceği konusunda istişarelerde bulunduklarını belirtti. Afganistan’dan İspanya’ya, Rusya’dan Eritre’ye kadar geniş coğrafyadaki 21 farklı ülke insanının aynı mutfakta el birliği ile çalışmasından memnuniyet duyduğunu belirterek; göçle gelen kişilerle birlikte birçok ülkenin kültürünün, lezzetlerinin de ülkemize taşındığını ifade etti. Bu buluşmada emeği geçen tüm paydaşlara teşekkür ettiğini belirterek konuşmalarını tamamladı.

Emeği geçen tüm katılımcılara ve maharetli elleriyle muhteşem lezzetler ortaya çıkartan, gastronomi kültürleri ile bizleri buluşturan mutfağın sultanlarına Valimiz Dr. Hülya Kaya ve paydaş kurumların yöneticileri tarafından hediyeleri takdim edildi.

Sayın Valimiz tüm katılımcılarla birlikte lezzet şöleni için Yalova Üniversitesi Mehmet Okul Kongre ve Kültür Merkezinin giriş salonunda açılan 21 farklı milletten katılımcı kadınların hazırladıkları gastronomi değerleri ile İlimizdeki kadın kooperatifleri tarafından üretilen yöresel ürünleri, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce ilimizde yetiştirilen ürünlerin,  Yalova Üniversitesi Aşçılık Programı ve Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı eğitim kurumlarının hazırladıkları yöresel yemekler ile ilimizin patentli tatlısı olan Yalova Sütlüsünün sergilendiği stantları ziyaret ederek ikramları kabul etti.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.