MUHARREM İNCE’DEN 19 MAYIS MESAJI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

CUMHURİYET HALK PARTİSİ YALOVA MİLLETVEKİLİ MUHARREM İNCE’NİN “19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI” DOLAYISIYLA YAYINLADIĞI MESAJ

 

Bir ulusun tarihindeki özel günler (kurtuluş günleri, anma günleri, ulusal bayramlar) o ulusun ortak hafızası olmanın yanında onun nasıl bir ulus olacağı konusundaki istikametini belirlerler.

 

İşte 19 Mayıs 1919, bağımsızlık mücadelesinin meşalesinin yakıldığı gündür. Ve bize, ne olursa olsun Türk ulusu için bağımsızlığın, işgalcilere, emperyalistlere, onların işbirlikçilerine karşı korunması gerektiğini hatırlatan gündür.

 

Bugünü bayram olarak kutlayan gençlerimize bu bilinci aktaran, bağımsız Türkiye Cumhuriyetinin gerçek koruyucuları, sahipleri; cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatacak olanların onlar olduğunu gösteren bir gündür.

 

19 Mayıs, vatanı işgal edilmiş, ordusu dağıtılmış, başkentine işgalci ülkelerin bayrakları asılmış bir ülkenin, boyun eğmeyeceğini, boynunun eğdirilemeyeceğini gösterdiği gündür.

 

19 Mayıs Gençlik, Spor ve Atatürk’ü Anma Bayramı, diğer milli bayramlarımız olan 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı’ndan farklı bir özelliğe sahiptir. Bu bayramlarımızın tarihleri büyük mücadelelerin sonuç alındığı günleri ifade ederken, 19 Mayıs tarihi sonucu değil, başlangıcı ifade eder.

 

O nedenle 19 Mayıs, kazanacağımız büyük başarılar için nasıl bir başlangıç yapacağımızı gösteren gündür.

 

19 Mayıs, haklı bir davaya inanmış, yalnız bir insanın büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ulusuna sonsuz bir güvenle yola çıktığı, her eylem ve kararında meşruiyetini ulusundan alan, onlarla birlikte yeni devletin kumrularını oluşturan bir kahramanın ulusuyla neler yaptığını öğreten gündür.

 

Bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu durum da yeni bir başlangıç yapmamızı bize görev olarak veriyor. 19 Mayıs bu özelliği ile bize yol göstermeye devam ediyor.

 

Ulusal egemenlik için, Cumhuriyet için, demokrasimiz için, yaşanacak bir Türkiye için 19 Mayıs ruhunu yaşa ve yaşat.

 

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.