ORGANİK ATIKLAR KOMPOST OLARAK EVLERE DÖNÜYOR

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Yalova’nın Altınova Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan Kompost Üretim Tesisi sayesinde son 2 ayda çöpe gidecek 2 tona yakın organik atık, 600 kilo komposta dönüştürülerek ekonomiye kazandırıldı.

Hazırlanan kompostlar, yarım kiloluk paketler halinde isteyen vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılırken, Sıfır Atık Projesi kapsamında ilçede önemli bir geri kazanım sağlanmış oldu.

Örnek çevre projeleri

Altınova’yı sağlıklı bir geleceğe taşımak amacıyla önemli yatırımları hayata geçiren Altınova Belediyesi, örnek çevre projelerine Kompost Üretim Tesisi’ni de ekledi. Semt pazarlarındaki meyve sebze atıklarının yanında bağ ve bahçelerdeki organik atıkların çöpe gitmek yerine ekonomiye kazandırılması amacıyla yaptırılan Kompost Üretim Tesisi, 2 ay önce devreye alındı. İlçede kurulan semt pazarında oluşan organik atıklar, görevliler tarafından düzenli olarak toplandıktan sonra tesise getiriliyor. Burada organik atıkların içine yabancı bir madde karışıp, karışmadığı dikkatle kontrol edildikten sonra, atıklar talaşla karıştırılıp, kompost makinesine atılıyor. Farklı evrelerden geçen organik atıklar, sonunda özellikle evlerde saksılarda kullanılan komposta dönüşüyor. Makineden çıkan kompost elenerek, 500 gramlık paketlere dolduruyor. Hazırlanan kompostlar isteyen vatandaşlara ücretsiz olarak veriliyor.

Atıkları sıfırlıyoruz

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, sıfır atık projesi kapsamında hayata geçirdikleri önemli bir çevre projesi olan Kompost Üretim Tesisi’ni ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen Sıfır Atık Projesi’ne Altınova Belediyesi olarak tüm güçleriyle destek verdiklerini dile getiren Başkan Oral, “Sıfırdan başlıyoruz’ temasıyla yürüttüğümüz sıfır atık projelerinden biri de kompost üretim tesisi. Pazar yerlerinde veya bahçelerde oluşan oraganik atıkları burada kompost haline getiriyoruz. Özellikle evlerinde çiçek yetiştiren vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandığı kompostları burada üretiyoruz ve vatandaşlarımıza da ücretsiz dağıtıyoruz. Projeye pazarcı esnafımızdan da büyük destek geliyor. Onların da katkısıyla çöpe gidecek malzemeler kompost olarak evlere geri dönüyor” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.