Rehabilitasyon Merkezi Resmen Yalova Üniversitesinin

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Termal’deki Rehabilitasyon Merkezi’nin Yalova Üniversitesi’ne devri konusunda imzalar atıldı.

Yalova Üniversitesi’nde düzenlenen protokol imza törenine Rektör Prof. Dr. Niyazi Eruslu, Bursa Bölge Orman Müdürü Ahmet Köksal Coşkun ve Yalova Orman İşletme Müdürü Mustafa Güner katıldı. Eruslu, “Yalova Üniversitesi bugün önemli bir dönüm noktası yaşıyor. Yalova’nın değerlerinden olan Termal’deki Rehabilitasyon Merkezi’nin Yalova Üniversitesi’ne tahsis edilmesinin sevinciyi yaşıyoruz” dedi.

Rehabilitasyon-Merkezi-Resmen-Yalova-Üniversitesinin

Coşkun ise, “Yalova’nın Termal ilçemizdeki bu tesis için bakanlığımıza izin verildi. 2005 yılında Sağlık Bakanlığı’na ve 2007 yılında Türkiye Kızılay Derneği’ne devir yapıldı. Son olarak Orman Bakanlığı bünyesinde olan bu tesis uzun süredir atıl durumda idi. Rektörümüz bu merkezi bizden istediği zaman mevzuat buna uygun değildi. 2012 yılında yönetmelikteki bir değişiklik ile orman arazilerinden devlet üniversitelerine tahsisi konusunun önü açıldı. Bu tesisin üniversitemize kazandırılması da sağlanmış oldu. Bu süreçte Bakanımız Veysel Eroğlu ve Rektörümüz Prof. Dr. Niyazi Eruslu’nun katkıları oldu. Ancak bedeli çok yüksekti. Üniversite yeni kurulduğu için ödeme konusunda zorlandı. 2013 Ağustos’ta yönetmelikte bir değişiklik daha yapılarak, orman köyleri kalkınma geliri ve ağaçlandırma gelirinin üniversitelerden alınmaması hükmü getirildi. Dolayısıyla 650 bin TL üniversitelerin kasasında kaldı. Böyle bir tesisin atıl durumda iken yeniden faydalı hale gelmesinden ötürü çok memnunuz. Hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından merkezin resmen üniversiteye devrine imkan veren protokol imzalandı.

Haberin Videosu Hazırlanıyor.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.