SİBERAY PROJESİ TANITILDI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

“SİBERAY” Projesi, İçişleri Bakanlığı koordinesinde Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığınca Siber suçların gerçekleşmeden engellenmesi, maddi manevi zararların en aza indirgenmesi, farkındalık ve bilinçlendirme faaliyetlerini kapsamaktadır.

Proje ile internet üzerinden işlenebilecek suçların henüz başlamadan önüne geçmek, zararlı yazılımlar kapsamında farkındalık oluşturarak internet bağımlılığının ve sosyal medyanın yanlış kullanımı sonucu oluşabilecek olumsuzlukların önlenebileceği değerlendirilmektedir.

Bu bağlamda; Yalova İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce “Ortam Sanal Olsa da İşlenen Suç Gerçektir” sloganıyla doğru Sosyal Medya Kullanımı hakkında ve İnternet Bağımlılığı ile Mücadele çalışmaları yürütülerek proje amaç ve hedefleri doğrultusunda önleme, bilgilendirme ve farkındalık çalışmaları sürdürülmektedir.

İl Emniyet Müdürlüğü koordinesinde başta İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı eğitim kurumları ile kamu kurum ve kuruluşları koordinesinde kurumlar arası iş birliği çalışmaları kapsamında 1 SİBERAY Eğitim Faaliyeti düzenlenerek bilgi paylaşımında bulunulmuştur. Etkinliklere eğitim ve öğretim kurumlarında görevli bulunan Yönetici, Öğretmen ve Öğrencilerin katılımlarıyla 390 kişiye ulaşılmıştır. 7-14 Aralık 2023 tarihleri arasında Genel Toplamda: 1 Faaliyet ile 390 vatandaşımızı bilgilendirme ve farkındalık çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışmalarımız aralıksız sürdürülmekte olup SİBERAY Projesi https://www.siberay.com adresinden ve SİBERAY sosyal medya hesaplarından takip edilebilmektedir.

Kapsayıcı bir kavram olan teknoloji bağımlılığının pek çok özel bağımlılık türünü de içerdiği söylenebilir. Bunlardan bazıları; “ekran bağımlılığı, televizyon bağımlılığı, akıllı telefon bağımlılığı, online alışveriş bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı, internet bağımlılığı, oyun bağımlılığı” ve benzeri olarak sıralanabilir. Teknoloji bağımlılığı, her yaşta ve her cinsiyette görülebilecek bir sorundur. Bireysel önlemler ile teknolojinin akılcı ve kontrollü kullanımı sağlanabilmekle birlikte, sosyal, fiziksel ve ruhsal olarak yarattığı sorunlarla baş edilemediği durumlarda profesyonel destek alınmalı ve bunun tedavi edilebilir bir sorun olduğu unutulmamalıdır.

Siber zorbalık hangi yaş grubunda gözlemlenirse gözlemlensin ruhsal, psikolojik ve duygusal sorunlara neden olabilecek bir durumdur. Özellikle gençler arasında yaşanan zorbalık örnekleri, pek çok gencin hayatını karartmaktadır. Bu durumda hem ebeveynlerin hem de gençlerin dikkatli olması gerekir. Siber zorbalık göz ardı edilmeyecek kadar ciddi bir sorun ve aynı zamanda bazı durumlarda suç teşkil etmektedir.

Dijital dünyada ve gündelik hayatta önemli yer kaplayan dijital oyunlar, fırsatlar kadar tehditler de barındırmaktadır. Ebeveynlere, gerekli siber güvenlik önlemlerini alarak aileler, gençler, çocuklar ve tüm toplum için daha güvenli bir siber ortamın oluşturulması konusunda katkı sunmaları tavsiye edilmektedir.

            Kamuoyuna duyurulur.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.