TÜRKİYE’DE DOĞA PASAPORTLU KİŞİLERİN SAYISI 8 BİNİ GEÇTİ

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Türkiye’de doğa pasaportuna sahip kişilerin sayısı 8.000’ni geçti. Türkiye’nin ilk ve tek uygulaması olan doğa pasaportuna sahip olmak için yapmanız gereken tek şey, başta güzellikleri büyüleyen binlerce Flamingolar olmak üzere 250’ye yaklaşan göçmen kuşu ağırlayan Altınova Hersek Lagünü ziyaret ederek, ‘Doğa ve Hayvanları Koruma Gönülleri Sözleşmesi’ni imzalamanız.

Doğa ve hayvan severleri Hersek lagünü Kuş Oteline davet eden Yalova’nın Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, büyük ilgi gören Doğa Pasaportunun dijital ortama taşınarak sürdürebilir önemli farkındalık hareketine dönüşmesini hedeflediklerini söyledi.

Renkli görüntüler

Cumhurbaşkanı Kararı ile “kesin korunacak hassas alan” olarak tescil edilen 152 hektar büyüklüğündeki Hersek Lagünü, özellikle “Engelli Uyumlu Kuş Gözlem Kulesi” sayesinde herkesin kuşları izlemesine imkân sağlıyor. İnşası esnasında Osmangazi Köprüsü’ne kavis verdiren ve son sayımlara göre 250’e yaklaşan kuş türüne ev sahipliği yapan Hersek Lagünü, bu yıl da rekor sayıda flamingoyu ağırlıyor. Bazı türlerin sonbahar ve kış aylarını geçirmesi dolayısıyla “Kuş oteli” olarak bilinen lagün, bugünlerde sayıları 1500 aşan flamingolarla renkli görüntüler oluşturuyor.

Dijital ortama taşınıyor

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, doğa ve hayvanlara sahip çıkmak, korumak ve farkındalık yaratmak için başlattıkları Türkiye’nin ilk ve tek Doğa Pasaportunun kısa sürede 8 bin geçmesinin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Türkiye’nin farklı illerinden gelen gönüllü ziyaretçilerimiz ile birlikte yayılarak büyüyen Doğa Pasaportumuzu dijital ortama taşıyarak doğa ve hayvanların korunması noktasında ülkemizin en fazla farkındalık yaratan çalışması olacağına inanıyorum. Doğa ve doğal yaşam için önemli bir katkı koymak istiyoruz” diye konuştu..

Sözleşme maddeleri

Doğa Pasaportu alırken imzaladığınız Doğa ve Hayvanları Koruma Gönüllüleri Sözleşmesi’nde yer alan maddeler ise şöyle;

-Doğayı ve özellikle başta nesli tükenmekte olan canlıları korumak hepimizin görevi.

-Doğal yaşamı korumak geleceğe bırakılabilecek en büyük ve en değerli mirastır.

-Doğa bir moda, spor araba, plastik bir oyuncak, bir cep telefonu ya da bilgisayar değildir.

-Doğanın bir fiyat etiketi yok. Çünkü doğa paha biçilmezdir.

-Doğanın şimdi, bizin ise ona her zaman ihtiyacımız var.

-Doğa için şimdi harekete geçme zamanı. Her zaman, her yerde ve her koşulda doğayı koruyacağımıza ve iş birliği yapacağımıza söz veriyoruz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.