TÜRKİYE’DEKİ KUŞ TÜRLERİNİN YARISINDAN FAZLASI HERSEK LAGÜNÜ’NDE KUŞ TÜRÜ 252’YE ÇIKTI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Marmara Bölgesi’nin önemli sulak alanlarından biri olan Hersek Lagünü, kuş çeşitliliği açısından da ülkemizde ilk sıralarda yer alıyor.

Altınova Belediyesi olarak yapılan düzenli kuş gözlem çalışmaları sonunda lagünün kuş türü sayısı 252′ ye yükseldi. Ficedula semitorquata” ve Pasifik incirkuşu “Anthus rubescens” tespit edilerek kayıtlara geçirildi.

Kayıtlara geçti

Lagünde tespit edilerek kayıtlara geçen yeni türler hakkında bilgi veren Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül, “En son yapılan gözlem çalışmalarında ülkemizde de nadir görülen Alaca sinekkapan “Ficedula semitorquata” ve Pasifik incirkuşu “Anthus rubescens” tespit edilerek kayıtlara geçirilmiştir.

“Türkiye’de 496 tür var”

Bu iki türün gözlenmesinde emeği geçen kuş ve doğa fotoğrafçısı Mustafa Kasapoğlu ile kuş gözlemci ve fotoğrafçısı Ergün Cengiz’e katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Ülkemizde gözlenen 496 kuş türünün yarısından fazlasının alanımızda görülmesi bölgemizin hassasiyetini bir kez daha ortaya koymuştur.

Doğaseverlerin ilgi odağı

Yalova ili Altınova İlçesi sınırları içerisinde bulunan, Önemli Kuş Alanı (ÖKA) statüsüne de sahip Hersek Lagünü, doğaseverlerin, kuş gözlemcilerinin, kuş ve doğa fotoğrafçılarının ilgi odağı olma durumunu sürdürmektedir. Alandaki engellilere yönelik asansörlü kuş gözlem kulesi, kuş tahnitlerinin yer aldığı kuş müzesi, yüzlerce bitkinin bulunduğu aromatik-tıbbi bitkiler bahçesi ve sosyal tesisleriyle siz konukları her daim beklemektedir.

“Hizmetler ücretsiz”

Tesislere gelen konuklar arzu ettikleri takdirde görevli rehber arkadaşlarımızdan yörenin tarihi, Hersek Lagünü kuşları ve aromatik-tıbbi bitkiler hakkında bilgi alabilirler. Tesislere giriş ve oradaki sosyal tesislerden yararlanma ücretsizdir.”

Sezer Sevinçler

Sezer Sevinçler

10 Şubat 1979 Yalova Doğumlu, Bilgisayar mühendisi, Gazeteci,

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.