VALİ DR. HÜLYA KAYA’NIN 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI MESAJI

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

23 Nisan, Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde dönüm noktası olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının yıl dönümünü ve ulusal egemenliğin milletin iradesine dayandığını ilan eden bir gündür. Bu tarihi gün, milletin kendi kaderini belirleme hakkının yalnızca Türk Milleti’nin elinde olduğu, kayıtsız şartsız bağımsızlığını ve egemenliğini tüm dünyaya ilan ettiği gündür.

Aziz milletimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, ulusal egemenliğin temelini oluşturan gazi meclisimizi kurarak, demokratik bir devlet yapısı benimsemiştir. Atatürk, egemenliğin kaynağının millet olduğunu vurgulayarak, Milletimize ve gelecek nesillere bu egemenliği kullanma ve koruma sorumluluğunu vermiştir. Onun bu vizyonu, ulusal egemenliğin sadece bir hükümet veya bir lider tarafından değil, tüm millet tarafından sahiplenilmesi gerektiğini göstermektedir.

Atatürk, çocuklara duyduğu sevgi ve güveni her fırsatta dile getirmiş, onları “milletin geleceği” olarak görmüştür. Onlara emanet ettiği Cumhuriyeti, muasır medeniyetler seviyesine ulaştırma görevini de yine çocuklarımızın omuzlarına yüklemiştir. “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.” sözleri, Atatürk’ün çocuklarımıza duyduğu inancı ve beklentiyi açıkça ortaya koymaktadır.

1929 yılında Yalova’yı ziyareti sırasında, sürüsünü otlatan Sığırtmaç Mustafa ile karşılaşan Atatürk, onunla sohbet eder ve okula gidip gitmediğini sorar. Mustafa’nın okula gitmediğini öğrenince, hemen gerekenin yapılmasını sağlar ve Mustafa’yı eğitime kazandırır. Bu olay, Atatürk’ün çocukların eğitimine verdiği önemin en güzel ve anlamlı örneklerinden biri olup hep işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşmada eğitimin ne kadar kritik bir önem arz ettiğini bizlere vurgulamıştır.

Çocuklarımız, yarınlarımızın umududur. Onlara iyi bir eğitim vermek, milli ve manevi değerlerimizi aktarmak, en büyük görevimizdir. Onların mutlu, sağlıklı ve başarılı bireyler olarak yetişmeleri için var gücümüzle çalışacağız. Bugün, ulusal egemenliğin değerini ve önemini bir kez daha hatırlarken demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan haklarının korunması; tüm dünyada huzur ve güven ortamının tesis edilmesi için daima var gücümüzle çalışacağız. Savaşların son bulmasını temenni ediyor, tüm dünya çocukları için daha eşit, umut ve hayat dolu bir dünya diliyorum.

Bu anlamlı gün vesilesiyle Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor kahraman gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun.

Saygı ve Sevgilerimle.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.