ÂŞIKLAR, ALTINOVA’DA 4. KEZ BULUŞTU

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Altınova Anadolu Erzurum Kültür ve Dayanışma Derneği’nin 4. Geleneksel Uluslararası Âşıklar Buluşması geniş katılımla gerçekleşti.

Altınova Anadolu Erzurum Kültür ve Dayanışma Derneği’nin 4. Geleneksel Uluslararası Âşıklar Buluşması Kaytazdere Belediyesi Kültür Merkezinde gerçekleşti. Etkinliğe, yurt içindeki âşıkların yanı sıra Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan ve Kazakistan’dan da âşıklar katıldı.

Keyifli anlar

Altınova Anadolu Erzurumlular Derneği’nden etkinliğinde Âşıklar Altınova’da bir araya geldi. Âşıklar, ikili atışmalar yaptıktan sonra kendi yörelerine özgü türküleri davetliler için seslendirdi. Geçmişten gelen bir geleneği yaşatmak adına düzenlenen etkinlik, gece boyu davetlilere keyifli anlar yaşattı.

“Amacımız, birlik ve beraberliği sağlamak”

Âşıklar Buluşmasında konuşan Altınova Anadolu Erzurumlular Derneği Başkanı Ferman Durmaz, “Bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz Âşıklar Buluşması ile güzel bir organizasyon yaptığımıza inanıyorum. Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan ve Kazakistan’dan âşıklar da katılım sağladı. Anadolu’dan da Çorum, Sivas, Kars, Erzurum ve Diyarbakır’dan âşıklarımız bu geceye katıldı. Amacımız birlik ve beraberliği sağlamak. Geçmişteki örf ve adetlerimizi geleceğimize taşımak istiyoruz” diye konuştu.

“Âşıklık geleneği devam etmeli”

Gecede konuşan Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin oral da, “Bu akşam kültürümüzün bir parçası, geçmişimizin bir parçası ve geleceğimizin de bir parçası olacak aşıklarımızla buluşacağız. Kültümüzü korumak açısından çok önemli bir katkı sağlayan bir programdır. Kültür festivalinde amacımız geçmişimizde unutulan, geçmişimizde kaybolan ne varsa ayağa kaldırmaktır. Âşıklık hala unutulmadı, hala devam ediyor. Devam ettirmemiz lazım. Gençlerimize de bunu mutlaka tanıtmamız lazım. Dolayısıyla ben bu akşam programa bu yönden bakıyorum. İnşallah bu şekilde de kültürümüzü gençlerimize, geleceğimize tanıtmak üzere devam etmelerini diliyorum” dedi.

Geniş katılım

Etkinliğe, Yalova Vali Yardımcısı Bahattin Atçı, Yalova Milletvekili Tahsin Becan, Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Subaşı Belediye Başkanı Turan Canbay, Tavşanlı Belediye Başkanı Mücahit Kaçar, Çiftlikköy Belediye Başkan Vekili Hamit Akbulak, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, Erzurumlular dernek ve federasyon temsilcileri ve davetliler katıldı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.