“BALIKÇILIK”, “EVCİL HAYVANLAR” VE “KENT TARIMI” DA ARTIK “TARIMCEBİMDE” MOBİL UYGULAMASINDA

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Tarım ve Orman Bakanlığının, tarımsal üretim ile ilgili iş ve işlemlerin, cep telefonu üzerinden tek tuşla yapılabilmesine imkân sağlayan “TarımCebimde” mobil uygulamasına “Balıkçılık”, “Evcil Hayvanlar” ve “Kent Tarımı” modülleri de eklendi.

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit KİRİŞCİ’nin 2 Ocak 2023’de tanıtımını yaptığı “TarımCebimde 1.0” mobil uygulaması ve Çiftçi Kayıt Sistemi başvurularının e-Devlet üzerinden alınması, bürokrasiyi azaltırken çiftçilerin de işlerini kolaylaştırıyor.

Uygulama sayesinde, tarım sektöründeki üreticiler, birçok işleme tek bir tıkla erişebiliyor, daha önce Tarım ve Orman İl Müdürlüklerine giderek yapabildikleri hayvanlarının doğum/ölüm/düşen küpe bildirimleri gibi iş ve işlemleri uygulama üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Tarımda dijitalleşme amacıyla hayata geçirilen uygulamanın sürekli geliştirilmesi çalışmaları kapsamında, mobil uygulamanın ilk güncellemesi 31 Ocak 2023’te yapılmıştı.

Bu güncelleme ile “Faydalı Linkler” modülü altında, kamuoyunda gündeme gelen asılsız iddialara cevap niteliğinde “İddialar ve Gerçekler” alt bölümü eklenmişti.  

Yurt dışında tarımsal üretim yapmak isteyen iş insanlarına rehberlik amacıyla 12 ülke ile ilgili tüm bilgileri içeren “Ülke Masaları”nın yanı sıra illerimiz bazında kovan, üretici, bal çeşitleri ve üretim miktarlarını yansıtan “Bal Haritası” alt modülleri de son güncelleme ile kullanıcıların hizmete sunulmuştu.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğünün kendi personel ve iç kaynaklarıyla geliştirdiği uygulamada bugüne kadar “Bitkisel Üretim”, “Hayvansal Üretim”, “Desteklemeler”, “e-Devlet Hizmetleri”, “Destek Takvimi”, “Eğitim ve Yayın” ile “Faydalı Bilgiler”  gibi ana başlıklarda hizmetler veriliyordu.

GÜNCELLEME İLE ÜÇ YENİ MODÜL EKLENDİ

Mobil uygulamada yapılan son güncelleme ile bugünden itibaren 2.0 versiyonu da hizmete sunuldu.

Bu güncelleme ile “Balıkçılık”, “Evcil Hayvanlar” ve “Kent Tarımı” modülleri de uygulamaya ilave edildi.

Yeni versiyona eklenen “Evcil Hayvanlar” modülü üzerinden kullanıcılar, can dostlarına ilişkin veterinerleri tarafından işlenmiş aşılar dâhil tüm bilgilere erişebilecek ve mikroçipli ev hayvanı kaybolan kullanıcılar kayıp bildiriminde bulunabilecek.

Mobil uygulama üzerinden kaybolduğu beyan edilen evcil hayvana ilişkin kayıp bildirimi, anında elektronik ortamlarda kaydedilecek. Herhangi bir sebeple kayıp bildirimi yapılan evcil hayvan, veterinere getirildiğinde de mikroçip bilgilerinde eşleşme yapılabilecek.

“Balıkçılık” modülü üzerinden ise; balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği ve avcılığı yapan kullanıcılar için;

  • Ticari kişi ruhsatı ve balıkçı gemisi ruhsatlarının görüntülenebileceği “Ruhsatlarım”,
  • Özel avcılık izin ve amatör balıkçılık belgelerinin görüntülenebileceği “Belgelerim”,
  • Balıkçı gemi sahiplerinin gemilerine ait sulardaki yer izlerini ve koordinatlarını haritadan görüntüleyebileceği “Gemim Nerede”,
  • Balıkçı gemilerinin ister açıklarda isterse kıyıda arıza kaydının oluşturulabileceği “Arıza Bildirimi”, 
  • Balıkçı gemi sahibi ve balıkçıların cezalarını sorgulayabileceği “Ceza Sorgulama” gibi işlemler kolayca gerçekleştirilecek.

“TarımCebimde”yi kullananlar, bugünden itibaren “Kent Tarımı” ile ilgili bilgilere de tek bir tuşla ulaşabilecek.

Kent Tarımı, tüketim merkezleri dikkate alınarak, lojistik mesafelere bağlı maliyet artışları ve üretim kayıplarının minimize edilmesi, daha taze ve raf ömrü daha uzun ürünlerin, daha çevreci bir model ile üretilmesi ve tüketicilere ulaştırılmasını hedefliyor.

Bu alana ilgi dayan tüm vatandaşlar, Bakanlık tarafından verilen destekleri ve bunlara ne şekilde ulaşabileceklerini bu modül üzerinden takip edebilecek.

Kullanımı hızla artan ve çiftçilerimiz tarafından ilgi odağı olma yolunda hızla ilerleyen “TarımCebimde” mobil uygulamasına “Orman”, “Su” ve “Doğa” gibi konularda bilgi, duyuru, iş/işlemler içeren yeni modüllerin de kısa sürede eklenmesi için çalışmalar sürüyor.

Böylece “TarımCebimde”nin, sadece çiftçilerin değil tüm vatandaşların kullanabileceği “Super App” tarzında bir uygulamaya dönüştürülmesi hedefleniyor.

“TarımCebimde” mobil uygulaması; App Store, Google Play ve AppGalery mobil uygulama mağazalarından indirilebiliyor.

Sezer Sevinçler

Sezer Sevinçler

10 Şubat 1979 Yalova Doğumlu, Bilgisayar mühendisi, Gazeteci,

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.