BAŞKAN VEKİLİ TUTUK K.K.T.C’DE BİR ÇOK TEMAS VE ZİYARETTE BULUNDU

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nde bazı temaslarda bulundu.

Kardeş şehrimiz Girne Belediyesinin daveti üzerine KKTC’ye giden Başkan Vekili Tutuk’a, eşi Gökşen Şahin Tutuk, Başkan Yardımcısı Bahaddin Erbay, Özel Kalem Müdürü Cem Sezgin, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Candan Yılmaz eşlik etti.

İlk Ziyaret Cumhurbaşkanı Tatar’a

Başkan Vekili Tutuk ve beraberindeki heyeti ilk olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı, Cumhurbaşkanlığı konutunda ziyaret etti. Cumhurbaşkanlığı konutunda gerçekleşen buluşmada Başkan Vekili Tutuk,  Cumhurbaşkanı Tatar’a misafirperverliği için teşekkür ederken sözlerine şöyle devam etti; “İlk olarak geçtiğimiz aylarda Yalova Belediyesi olarak düzenlemiş olduğumuz bir programda Yalovalı Kıbrıs Gazilerimizi ağırlamıştınız. Gazilerimiz o günkü ziyaretten çok memnun olduklarını bize iletmişlerdi. Bende bu vesile ile size teşekkür etmek isterim. Sizinle o zaman bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş ve sizi Yalova’da ağırlamak istediğimizi belirtmiştim. Şimdi sizleri bu kadar yakın görmüşken bu davetimizi tekrar iletmek isterim. Bizleri kabul ettiğiniz ve makamınızda ağırladığınız için teşekkür ederim” dedi.

Yapılan görüşmede Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Tatar ise; “Ziyaretinizden dolayı her birinize çok teşekkür ediyor ve memnuniyetimi ifade ediyorum. Yaşanılan pandemi sonrasında temaslarımız eski boyutlara geldi. Önümüzde uygun bir tarihte Yalova’yı ziyaret etmek isterim. Zaten bizim Türkiye Cumhuriyetiyle gerek kültürel gerek sportif, gerek ekonomik ve birçok konuda temaslarımız devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanıtılması yönündeki çalışmaları izliyorsunuz. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin çeşitli bölgelerinde bulunan dost farklı kurum kuruluş, dernek ve özellikle belediyelerle ilişkilerimizi attırmaktayız ve buda bizi güçlendirmektedir. Sizleri burada görmekten dolayı memnuniyetimi bir kez daha ifade etmek istiyorum” dedi.

Görüşmenin ardından Başkan Vekili Tutuk, Cumhurbaşkanı Tatar’a porselen üzerine Yürüyen Köşk’ün resmedildiği bir tablo takdim etti. Başkan Vekili Tutuk ve eşi Gökşen Şahin Tutuk, Cumhurbaşkanı Tatar eşi Sibel Tatar ile de bir süre sohbet etti.

Başbakan Ünal Üstel’e Yalova Kağıdı Hediye Edildi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ünal Üstel’i ziyaret eden Başkan Vekili Tutuk, geçirmiş olduğu göz operasyonundan dolayı Başbakan Üstel’e geçmiş olsun dileklerini iletti. Başkan Vekili Tutuk beraberinde ki heyet ile görüşme gerçekleştiren Başbakan Üstel, en yakın zamanda Yalova’ya gelmek istediğini belirtti. Başkan Vekili Tutuk ise; “Sizleri Mustafa Kemal Atatürk’ün kenti olan Yalova’da ağırlamaktan onur duyarız” dedi. Yapılan görüşmenin ardından Başkan Vekili Tutuk, Başbakan Üstel’e şahsına özel İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi’nde hazırlanmış ve hat sanatıyla isminin yazılı olduğu ‘Yalova Kağıdı’ hediye etti.

İçişleri Bakanı Ziyaret Edildi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Başbakan Ünal Üstel ziyaretlerinin dışında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler’i ziyaret etti. İçişleri Bakanlığı’nda gerçekleştirilen görüşme sonrasında Başkan Vekili Tutuk, Yalova’nın önemli simgelerinden biri olan Yürüyen Köşk’ün maketini Bakan Öztürkler’e takdim etti.

Tutuk’dan Güngördü’ye Teşekkür

Kardeş Şehir Girne Belediyesi’nin davetlisi olarak Girne’de bulunan Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk ve beraberindeki heyet Girne Belediyesi’ni ziyaret etti. Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’yü makamında ziyaret eden Başkan Vekili Tutuk; “Kardeş Girne Belediyesi’nin davetlisi olarak burada bulunmaktan ve sizlerle bir araya gelmekten oldukça mutlu olduğumu belirtmek isterim. Bizleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en güzel yerlerinden biri olan Girne’de en iyi şekilde ağırladınız. Bunun için sizlere ve belediye personellerinize teşekkür ederim. Yapmış olduğumuz görüşme ile iki şehir arasında bundan böyle ikili diyalogların daha iyi olacağına inanıyorum” dedi.

Ziyarette Başkan Vekili Tutuk, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’ye şahsına özel İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi’nde hazırlanmış ve hat sanatıyla isminin yazılı olduğu tabloyu hediye etti. Ardından Başkan Güngördü,  Yalova heyetine yeni yapılan Girne Belediye binasını gezdirdi.

Yalovalı Şehitler ve Merhum Denktaş Unutulmadı

Girne Belediye tarafından tahsis edilen araçla Boğaz Şehitliğine giden Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk ve beraberindeki heyet 1974 Barış Harekatı’nda şehit olan Yalovalı Ömer Faydalı ile Zeki Alpsoley’in kabri başında dua okudu. Boğaz Şehitliğini de gezen heyet burada bulunan anıt önünde hatıra fotoğrafı çekildi. Ayrıca heyet Girne’de bulunan Barış ve Özgürlük Müzesi, Karaoğlanoğlu Şehitliği ve Yavuz Çıkarma Plajında bulunan Ç 128 Müze Gemisi ile birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın Anıt Mezarını ziyaret etti.

Alparslan Türkeş’in Müze Evi Ziyaret Edildi

Milliyetçi Hareket Partisi Kurucu Lideri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Lefkoşa doğumlu Alparslan Türkeş’in doğduğu sonradan müzeye çevrilen evi Başkan Vekili Tutuk ve beraberindeki heyet tarafından gezildi. Başkan Vekili Tutuk, müzede bulunan anı defterine duygularını yazdı. Gezi sırasında uzun yıllar Yalova’da görev yapmış İl Emniyet Müdür Yardımcısı görevinde bulunmuş ve ardından Emniyet Genel Müdürlüğü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İrtibat Ofisi Koordinatörlüğüne getirilen Nurettin Bingöl ve aynı ofiste görevli bulunan Komiser Murat Dinçer de heyete eşlik etti.

Kısa Bir Ev Ziyareti Yapıldı

Müze ziyareti sonrası müzenin tam karşısında bulunan tarihi Lefkoşa evlerinden birinde ikamet eden Hataylı çocukları gören Başkan Vekili Tutuk ve eşi Gökşen Şahin Tutuk kısa bir ev ziyareti gerçekleştirdi. Burada çocuklara çikolata ikram eden Başkan Vekili Tutuk ve eşi misafirperverlikleri için aileye teşekkür etti.

Başkan Vekili Tutuk’dan Teşekkür

Girne Belediyesi’nin davetlisi olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine giden Başkan Vekili Mustafa Tutuk; “Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’ye bu daveti için teşekkür ederim. Davette bizleri yalnız bırakmayan ve uzun yılardır Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde başarılı bir şekilde mesleğini icra eden Yalovalı gazeteci kardeşimiz Alihan Pehlivan ve eşi Duygu Eroğlu Pehlivan’a, Emniyet Genel Müdürlüğü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İrtibat Ofisi Koordinatörlüğüne getirilen ve uzun yıllar şehrimizde görev yapan değerli Müdürümüz Nurettin Bingöl ile aynı ofiste görevli bulunan Komiser Murat Dinçer’e yakın ilgi ve alakaları için minnettarım” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.