DEPREM UZMANI MORİVAKİ YALOVA’DA KONUŞTU

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Japon deprem uzmanı Yoshinori Morivaki, öğrencilere alınması gereken önlemleri anlattı.

Yoshinori Moriwaki, Şaban Temuge Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü tarafından YEGES kapsamında öğrencilere depreme hazırlık konusunda eğitim verdi. İnşaat Mühendisi ve Deprem Uzmanı Yoshinori Morivaki, Türkiye’nin değişik illerinden sonra Yalova’ya da gelerek Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen toplantıda öğrencilere seslenerek, alınması gereken önlemleri anlattı.

Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, dünyadaki depremlerin yüzde 20’sinin Japonya’da meydana geldiğini, Türkiye’nin de Japonya gibi deprem ülkesi olduğunu anımsattı. Türkiye’de deprem tedbir ve denetimlerinin arttırılması gerektiğini dile getiren Moriwaki, “Türkiye’de 99’dan sonra çıkan deprem yönetmeliği Japonya’dan daha katı. Ancak bu yönetmeliğin ardından yapılan binaların denetlemesi yeterli değil.” diye konuştu.

Şaban Temuge Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü tarafından YEGES kapsamında merkezdeki ortaöğretim öğrencilerine yönelik eğitim veren Moriwaki, deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrası yapılabilecekler hakkında öğrencilere bilgilendirmede bulundu.

Yalova İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe, katkılarından ötürü Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki’ye çiçek ve plaket verdi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.