SORU BASİT, HASTANE GÜVENLİ Mİ ?

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

İYİ Parti Yalova İl Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin durumu nasıldır.

“Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin doğu tarafındaki yolda meydana gelen çökmeler nedeniyle İl Başkanlığımızca yerinde gerekli incelemeler yapılmış, tespit ve önerilerimiz aşağıda sizlerin bilgisine sunulmuştur.

İnceleme sırasında, günümüz itibarı ile çöküntü meydana gelen yolun ulaşıma kapatıldığı, oturmaların ise yer yer 40 cm’lere ulaştığı, yolun doğu tarafında tesis edilen sanat yapısının (taş duvar) 6-7 metre yüksekliğe yakın olduğu ve kavislenerek deforme olduğu, yamaç tarafına doğru ise oluşan baskı sonucu toprakta şişme – kabarmaların başladığı görülmüştür. Sanat yapısı incelendiğinde ise drenajı sağlaması için konulan barbakanların (drenaj borusu) yeterli sayıda olmadığı ve bu kanallardan su tahliyesinin sağlanamadığı gözle görülmektedir.

Meydana gelen hareketin; yolun yapımı ile ilişkili olduğu, dolgu malzemesi olarak nitelikli malzeme kullanımı, dolguların yerinde imalat koşulları, yolun drenajının sağlanamaması vb. sebeplerle olabileceği ilk incelemelerden anlaşılmaktadır.

Yalova halkının merak ettiği ana konu ise hastane binasın bu kaymadan etkilenip, etkilenmeyeceğidir.

Soru basit, HASTANE GÜVENLİ mi?

Yukarıda da belirttiğimiz sebeplerden yolun bu kısımda meydana gelen çökmenin bir HEYELAN değil, kusurlu imalat sonucu geliştiği açıkça anlaşılmaktadır. İvedi olarak yolun çöken kısmının usulüne uygun şekilde yeniden imal edilmesi sağlanmalıdır.

Hastane binası temellerinin çökme oluşan kotlardan daha derinde ve forekazık ile imaledilmiş olması, kayma hareketinin bina yönünün tersi yönünde oluşu ve aradaki mesafe nedeniyle etki alanının dışında olması vb. sebepler ile de etkilenmesi beklenmemektedir.   

Bu nedenle de, halkımızın hastaneyi kullanmasında endişe edilecek ve korkulacak bir durum bulunmamaktadır.

Ancak, söz konusu hastanenin çevresi incelendiğinde ise güney cephesinde heyelan-yer kayması hareketlerinin meydana geldiği ve güneydeki otopark alanını ve dayanma yapılarını tehtid ettiği görülmektedir. Buradaki kaymaların ise hastane hafriyatından çıkan malzemenin gelişigüzel sahaya dökülmesi ile oluştuğu, ileride ise hastaneye ait sanat yapılarını etkileyeceği aşikardır.

Yukarıda anlatmaya çalıştığımız üzere,

Hastane binamızın bir Heyelan sorunu değil, ülkemize sirayet eden hastalıkların en başında gelen Yandaş Müteahhit sorunu bulunmaktadır.” İfadeleri kullanılmıştır.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.