DÜNYACA ÜNLÜ KUŞ BİLİMCİLER HERSEK’TE

Haberi Sesli dinle
Getting your Trinity Audio player ready...

Dünyaca ünlü Kuş Bilimci, Ekolog Kerem Ali Boyla ve beraberindeki kuş gözlemciler, Hersek Lagünü Doğa Eğitim Merkezi ve Engelsiz Kuş Gözlem Kulesi’ni ziyaret etti.

Ülkemizde kuş bilimi duayenlerinden dünyaca ünlü Kuş Bilimci, Ekolog Kerem Ali Boyla, Çevre Bilimci, Araştırmacı Yazar Dr. Uygar Özesmi, Kuş Gözlemcisi Murat Yarar ve Kocaeli-İstanbul Kuş Gözlem Grubu, Altınova Belediyesi Hersek Lagünü Doğa Eğitim Merkezi ve Engelsiz Kuş Gözlem Kulesi’ni ziyaret etti.

Kuş Bilimci, Ekolog Kerem Ali Boyla ve beraberindeki gruba Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül eşlik ederek Hersek Lagünü hakkında kendilerine bilgi verdi.

ilk Kuş Bank’ı kurdu

Türkiye’de 1980’li yıllarda kuş gözlem çalışmalarını başlatan, ilk Kuş Bank’ı kurarak daha donra global veri tabanı e-bird ile birleşmesiyle verileri tüm dünyada takibini sağlayan Dr. Uygar Özesmi ve Ekolog Kerem Ali Boyla ile beraberindeki ekip, Hersek Lagününü gezerek kuş gözlemi gerçekleştirdi.

Hersek, Marmara’da kale durumunda

Mevsime göre Hersek Lagününde tespit edilen türlerin oldukça yüksek olduğunu ifade eden Kerem Ali Boyla, Hersek Lagünün Marmara Bölgesindeki sulak alanların kalesi durumunda olduğunu ifade etti.

Marmara denizi etrafındaki sulak alanların, merkez Hersek Lagünü alınarak birbiriyle olan kuş geçiş hareketlerinin incelenip bir veri haritası çıkarılmasının faydalı olacağını söyledi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.